Jeroen Vetter, directeur van SNS Fundcoach, ziet weinig zonnestralen in het huidige beursklimaat. Over de dalende koersen zegt hij: “Het wordt een selffulfilling prophecy. Als er slecht nieuws blijft komen, gaan de beurzen naar beneden.”
Die selffulfilling prophecy is volgens Vetter een van de keerzijdes van beleggen. “Beleggers worden nerveus en gaan verkopen. Daardoor gaan de beurzen nog verder omlaag.” Hij denkt dat de beurzen misschien op de korte termijn even zullen herstellen, maar voor de komende maanden voorziet hij dat de bearmarkt (een langzaam dalende markt) zal aanhouden.
Aantrekkelijk gewaardeerd “Dat betekent niet dat er geen aandelen te vinden zijn die aantrekkelijk gewaardeerd zijn.” Vetter bedoelt hiermee dat het bij lage prijzen juiste interessant kan zijn om aandelen van een bedrijf bij te kopen of in te stappen. “We zien vaak achteraf dat periodes zoals deze goede momenten zijn om in te stappen.“
Financiële doelstellingen Maar Vetter erkent dat de meeste beleggers nu verkopen. “Er is maar een kleine groep mensen die nu koopt. De meeste mensen doen overigens niets, zij laten het beleggen even links liggen.” Dat is volgens Vetter ook helemaal afhankelijk van de financiële doelstellingen van de individuele belegger. “Als ik 55 zou zijn en ik zou er van moeten leven, zou ik nu ook heel voorzichtig zijn.”
Oog voor andere beleggingen “Beleggers krijgen nu weer oog voor beleggingen die bijna niet afhankelijk zijn van de aandelen- en obligatiemarkt, zoals hedgefondsen”, vertelt de directeur van SNS Fundcoach. “Daarnaast stappen beleggers in aandelenfondsen die op de lange termijn goed presteren.” Hij noemt in dit verband het Skagen Global Fund. “Dat fonds is in de afgelopen maanden vaak gekocht ook al presteert het sinds 1 januari minder goed. Maar het haalt nog steeds een gemiddeld rendement van 20% per jaar, over de afgelopen tien jaar.”
Joop van Vlerken
|