Minister Bos van Financiën heeft zondag in navolging van zijn Amerikaanse en Britse collega’s het zogenaamde naked shortselling verboden. Volgens Jeroen Vetter, directeur van SNS Fundcoach, krijgt ‘naked shortselling’ nu de zwartepiet toegeschoven. “Toen het ten tijde van de internetbubble heel goed ging met de economie kwam er toch ook geen verbod op longposities?”
Naked shortselling is een vorm van speculatie waarbij de belegger een aandeel verkoopt dat hij niet in bezit heeft. In Nederland wordt dat ook wel ongedekt short gaan genoemd. “Een algemeen verbod voor short gaan, dat zou veel te ver gaan. Maar dit verbod kan ik me wel voorstellen als je kijkt naar de financiële aandelen”, vertelt Vetter. Toch noemt Vetter de maatregel ‘ondemocratisch’. “Markten bewegen, waarom zou je daar niet van mogen profiteren.”
AFM De AFM spreekt in een persbericht over een maatregel die ‘de integriteit en de goede werking van de financiële markt te bevordert’. Tevens verzoekt de autoriteit verschillende partijen om geen aandelen meer uit te lenen. Hierdoor zou ‘ongedekt’ short gaan al voorkomen kunnen worden. SNS Fundcoach heeft volgens Vetter weinig last van het verbod. “De meeste fondsen die wij hebben hebben geen naked short-posities. De meeste fondsen die wij aanbieden gaan gedekt short.”
Hedgefondsen De negatieve connotatie die hedgefondsen in Nederland hebben, is volgens Vetter onterecht. “De goeden lijden onder de kwaden. Er zijn inderdaad hedgefondsen die agressief opereren, maar het gros van de hedgefondsen zijn wat saaie partijen die een redelijk rendement halen.” Hetzelfde geldt volgens de directeur voor de financiële sector. “Amerikaanse banken hebben nu een slechte naam, maar banken als JP Morgan Chase en Bank of America zijn heel solide partijen.”
j. van vlerken
|