Drinkwatertekorten en erbarmelijke sanitaire omstandigheden bedreigen de groei van de Afrikaanse economie wanneer niet snel aan oplossingen wordt gewerkt. Dat zei kroonprins Willem-Alexander in een toespraak tijdens de bijeenkomst van de Afrikaanse Unie in Egypte. Volgens de prins ligt Afrika achter op schema.
Prins Willem-Alexander sprak de Afrikaanse leiders toe als voorzitter van UNSGAB (UN Secretary-General's Advisory Board on Water and Sanitation). Het oorspronkelijke thema van de bijeenkomst had water en sanitair moeten zijn, maar de problemen in Zimbabwe vroegen om minstens zoveel aandacht. Niettemin kreeg de Prins van Oranje de kans het belang te onderstrepen van goede waterhuishouding en sanitaire voorzieningen in het werelddeel.
Tijdnood
Volgens de kroonprins komt Afrika in tijdnood: "Ten aanzien van de Millennium Development Goals heeft het werelddeel een aanzienlijke achterstand. Uit de meest recente cijfers van de World Health Organization (WHO) en UNICEF blijkt dat van de bijna 1 miljard Afrikanen slechts 602 miljoen beschikken over een verbeterde drinkwatervoorziening, terwijl slechts 360 miljoen een verbetering zagen in toegang tot sanitaire faciliteiten", aldus de Prins.
"Om de doelstellingen op drinkwatergebied te bereiken, zullen 33 miljoen Afrikanen per jaar geholpen worden aan ordentelijke voorzieningen. Momenteel worden slechts 15 miljoen mensen op jaarbasis geholpen; een verdubbeling is dus noodzakelijk." Op sanitair vlak is de stand van zaken nog schrijnender. Het aantal van 10 miljoen mensen dat momenteel op jaarbasis geholpen wordt, zal omhoog geschroefd moeten worden naar 45 miljoen. Het jaar 2008 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het internationale jaar van 'sanitatie', mede ter versnelling van dit proces.
Ziektes
Volgens de Prins behoren ziektes als oorzaak van drinkwatertekorten en sanitaire tekortkomingen tot de grootste gevaren voor de economische groeiontwikkeling van Afrika: "We mogen niet toestaan dat Afrika op een punt komt waarop het met een voortdurende crisis wordt geconfronteerd die mensenlevens kost en de werkende bevolking bedreigd. Dat zou de economische ontwikkeling in de weg staan, maar bijvoorbeeld ook de toegang tot onderwijs."
"Jaarlijks sterven volgens schattingen 1 miljoen Afrikanen aan ziektes die door sanitaire tekortkomingen zijn veroorzaakt. Gezondheid, waardigheid en ontwikkelingen staan op het spel; zowel voor het werelddeel als voor alle Afrikanen individueel." De prins haalde tevens Kofi Annan aan: "We kunnen ziektes als AIDS, TBC, Malaria en elke andere infectueuze ziekte pas verslaan wanneer we de strijd voor schoon drinkwater, goede sanitaire voorzieningen en primaire gezondheidszorg hebben gewonnen."
Mogelijkheden
Volgens de UNSGAB-voorzitter biedt het water in het werelddeel ook mogelijkheden, die vooralsnog nauwelijks worden gebruikt: "94 procent van het Afrikaanse potentieel aan waterkrachtenergie wordt niet benut. Dat water kan tevens gebruikt worden voor irrigatiedoeleinden van de akkers." De prins sprak de hoop uit dat de Afrikaanse leiders water extra aandacht geven de komende decennia.
Cornelis v. Zutven
|