De beurs wil maar niet naar beneden. Dat is de conclusie na een rally die al sinds 10 maart voorduurt. Vorige week kwam de beurs even op adem maar deze week schieten de indices weer omhoog.
De AEX tikte donderdag de 260 punten aan om op 256 te eindigen. De Dow Jones sloot op 8.409 punten en de S&P 500 op 907 punten.
Op 9 maart noteerde de AEX nog een laagste stand van 199, de Dow Jones op 6.547 en de S&P 500 op 676 punten.
Echt beursherstel?
Beleggers vragen zich af of beurzen dit jaar werkelijk herstel laten zien of dat ze weer zullen terugvallen tot de eerdere dieptepunten. Is het tijd om in te stappen?
Voor een werkelijk herstel van de beurzen moeten de economische cijfers verbeteren.
Het lijkt erop dat dit in de VS en vooral Aziatische landen al in 2009 het geval zal zijn.
Betere economische cijfers VS
De huizenmarkt lijkt eindelijk te bodemen. Vorige week werd bekend dat het aantal huisuitzettingen met 40% was gedaald in maart. Slechts 53.000 huizen werden door de bank teruggenomen tegenover 87.000 in februari. Een steeds groter aantal oversluitingen van hypotheken tegen een lagere rente en een toename van het aantal betalingsregelingen zorgt ervoor dat in problemen verkerende huizenbezitters in hun huis kunnen blijven wonen. De verkoop van bestaande woningen nam in de VS in maart met 3,2% toe.
Ook de werkgelegenheid lijkt eindelijk te stabiliseren. Het ADP werkgelegenheidsrapport liet een afname van het aantal banen zien van 491.000 in april. Dat was veel minder dan de 708.000 banen die verloren gingen in maart. Vrijdag wordt het officiële werkloosheidscijfer over april bekend gemaakt.
Het consumentenvertrouwen neemt toe in de VS en de economische bedrijvigheid laat tekenen van herstel zien. De Fed concludeerde deze week dat de economische neergang in 2009 zal eindigen. Eind 2009 zal de Amerikaanse economie weer groeien.
De stress-test van banken werd donderdag afgerond. Banken hebben nog $75 miljard nodig om een sterke recessie (die wellicht helemaal niet komt) te overleven. Bank of America alleen had al $33,9 miljard nodig. De rest veel minder. De duidelijkheid die de stress-test verschaft over de financiële positie van de banken zal positief zijn voor de markt.
Beurzen staan laag
Sinds 9 maart zijn de koersen flink opgelopen. Dat maakt het wat onzeker of je nu nog moet instappen of toch maar even moet wachten. Maar ondanks de sterk gestegen koersen staan de beurskoersen nog steeds relatief laag. Neem als voorbeeld de AEX. Die noteerde op 27 oktober 2008 op een dieptepunt van 232 punten. Daarna volgde een herstel tot 279 punten op 5 november, om vanaf eind februari 2009 te dalen tot 199 punten op 9 maart. Daarna volgde weer een stijging tot 260 punten in mei.
Je kunt natuurlijk wijzen op de gigantische procentuele stijging van 30% sinds het dieptepunt op 9 maart, maar gerekend over de periode sinds oktober vorig jaar is er per saldo maar een beperkte stijging van 28 punten geweest. Hetzelfde geldt voor de Dow Jones en S&P 500.
Voor de val van Lehman Brothers, noteerde de AEX begin september 2008 nog op 409 punten. Gerekend vanaf 260 punten ligt nog een stijging van 57% in het verschiet. De AEX sloot 2007 af op een stand van 525 punten. Nog opwaarts potentieel genoeg.
2009 wordt goed beursjaar
Ik denk dat het economisch nieuws uit de VS elke maand beter zal worden, waardoor beurzen elke maand verder zullen herstellen.
Al sinds januari 2009 heb ik deze visie aangegeven in diverse columns. Ik gaf ook aan dat januari en februari onzekere maanden zouden worden waarbij het de vraag was of het optimisme over de plannen van Barack Obama zou opwegen tegen de slechte kwartaalcijfers.
Gefaseerd instappen
Het uitzicht op economisch herstel in combinatie met relatief lage koersen biedt een uitstekend instapmoment. Vooral als u enkele jaren de tijd hebt om te beleggen, is de kans op een goed rendement op dit moment veel groter dan gemiddeld. Dan kunt u profiteren door gespreid in de tijd in diverse beleggingscategorieën te investeren. Bij Easyinvest hebben wij al 50% geïnvesteerd. Klik hierom het rendement te bekijken van investeringen die Easyinvest deed op 27 oktober 2008 en 10 maart 2010.
|