Achtergrond & Opinie
Beleggingsfonds
Nederlandse belegger kiest reputatie boven rendement 10-6-2008
Nederlanders zijn slecht op de hoogte van wat beleggingsfondsen zijn en welke mogelijkheden die bieden. Dat blijkt uit onderzoek door TNS NIPO dat AXA Investment Managers afgelopen voorjaar heeft laten uitvoeren. Daarnaast bleek dat Nederla...

Nederlanders zijn slecht op de hoogte van wat beleggingsfondsen zijn en welke mogelijkheden die bieden. Dat blijkt uit onderzoek door TNS NIPO dat AXA Investment Managers afgelopen voorjaar heeft laten uitvoeren. Daarnaast bleek dat Nederlanders de reputatie van de fondsaanbieder belangrijker vinden dan de rendementen van de fondsen bij het maken van een keuze voor een bepaald beleggingsfondsen.

 

AXA Investment Managers liet in kaart brengen hoe het met de kennis staat van de Nederlanders op het gebied van beleggingsfondsen en hoe die beleggingsmogelijkheid wordt benaderd. "Daartoe heeft TNS NIPO 1002 Nederlanders geïnterviewd in maart dit jaar", aldus Herman Barten van AXA Investment Managers, die de presentatie van het onderzoek voor zijn rekening nam. "De resultaten gelden als representatief voor de Nederlandse bevolking."

 

Bescheiden

Hoewel het onderzoek zich toespitste op beleggingsfondsen kwam een aantal interessante secundaire resultaten aan het licht: "Zo acht 70 procent van de Nederlanders hun kennis op het gebied van financiële zaken als zeer goed. Op dit vlak scoort ons land aanzienlijk hoger dan de overige landen uit het onderzoek (Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en België). Niettemin toonden andere onderdelen uit het onderzoek aan dat het aantal 'experts' lang niet zo hoog ligt als wij zelf blijken te menen."

 

"Een aanzienlijk aantal vragen dat hen werd voorgelegd, werd namelijk foutief beantwoord. Hoe gedetailleerder de vraag, hoe slechter Nederland gemiddeld scoorde," aldus Barten. "Bovendien bleek de kennis op het vlak van beleggingsfondsen evenzeer tegenvallend. Overigens bleken mannen op het gebied van aandelen en beleggingsfondsen iets beter op de hoogte te zijn dan vrouwen, hoewel die wel meer kennis bleken te bezitten over specifieke fondsen en fund-of-funds." Een ander verschil tussen de geslachten was dat vrouwen fondsen veel risicovoller vinden dan mannen dat doen.

 

Opmerkelijk genoeg toonde het onderzoek aan dat het kennispeil van participanten in beleggingsfondsen niet veel hoger ligt dan niet-participanten: "Dit toont de gebrekkige kennis in het algemeen wel aan. Wij vinden dan ook dat aanbieders van fondsen nog meer zullen moeten doen op het gebied van informatieverstrekking."

 

Fondsen

Desgevraagd blijken vastgoedfondsen het meest bekend onder de respondenten: "Samen met garantiefondsen en vastgoedaandelenfonds scoort het vastgoedfonds verreweg het beste. Opmerkelijk is dat windenergiefondsen op de vierde plaats van het klassement staan; hoger dan in alle andere landen waar dit onderzoek is gedaan."

 

AXA Investment Managers ontdekte verder dat Nederlanders opbrengsten van spaartegoeden veel te positief inschatten: "Gemiddeld werd de schatting van de rente over 20 jaar op een bedrag van EUR 10.000 op een doorsneerekenening bijna EUR 3.000 te hoog geschat. Tegelijkertijd worden de opbrengsten die een beleggingsfonds gemiddeld bracht over een zelfde periode op een zelfde bedrag veel te laag ingeschat; de schatting was gemiddeld zo'n EUR 25.000 terwijl men in werkelijk meer dan het dubbele (EUR 50.000) zou hebben gemaakt van die EUR 10.000."

 

Toch, of juist daardoor, ziet slechts de helft van alle Nederlanders een beleggingsfonds als een geschikt middel voor pensioenvoorziening: "In het buitenland lijken fondsen iets meer tot de cultuur te behoren; daar scoren fondsen ruim 60 procent op deze vraag. We blijken een spaarzaam volkje; de bereidheid om te sparen bleek 10 keer groter dan om te beleggen. Met name niet-participanten in fondsen vinden dan ook nog steeds dat beleggen in dergelijke fondsen complex is. Vooral ouderen hebben dat gevoel heel sterk; onder jongeren is juist het tegendeel waarneembaar. Ook de hogere inkomens onderscheiden zich duidelijk ten opzichte van de rest van de bevolking."

 

Afweging

Opmerkelijk bleek vooral ook dat rendementen die bij fondsen worden gepresenteerd minder voornaam worden gevonden door mogelijke nieuwe beleggers dan de reputatie van de aanbieder van het fonds: "Hierin onderscheidt Nederland zich enorm van andere landen, waar gemiddeld 30 procent van de ondervraagden dat criterium noemt. In Nederland is dat 43 procent en zelfs hoger onder mensen die al beleggen."

 

Daarnaast wees Barten op het groeiend belang van internet, wat er toe geleid heeft dat berichten in kranten, weekbladen of tijdschriften relatief klein is. "Op dat gebied is duidelijk een verschuiving opgetreden."

Cornelis v. Zutven



Stem / voeg toe:

nujij.nl ekudos msn-reporter  delecious.com digg google 

rss-feed
 


Gratis nieuwsbrief ontvangen? klik hier





INDICES     VALUTA
stijgers STIJGERS
     
     
     
     
dalers DALERS
Philips 14.42 -5.51%
Aperam 9.44 -4.65%
ArcelorMitta 11.29 -4.65%
SBM Offshore 11.25 -4.50%
Streaming koersen: AEX, AMX, AScX
Fundamentele analyse van de goudmarkt.
Kom naar de gratis tradingseminars van IG!
Synvest Beleggingsfondsen 7,8%
Beleg bij Synvest al vanaf € 3.950,-  voor een solide rendement. Geen emissiekosten. Meer »
Word een betere belegger!
Leer meer over Technische Analyse en handelssystemen op onze gratis seminars, schrijf u nu in! Meer »
spaarrente HOOGSTE SPAARRENTE
Spaarrekening   Max. Informatie
SNS Bank positief 4.75 %
NIBC Direct positief 4.30 %
SNS Bank positief 4.00 %
WestlandUtrecht positief 4.00 %
Reaal positief 4.00 %
Toon alle spaarrekeningen »
BELEGGINGSKANSEN
In de rubriek "Beleggingskansen" laat BeursGorilla een beleggingsprofessional aan het woord. Die vertelt u waar de beleggingskansen van dit moment liggen.
Ronald Doeswijk 8-5-2012
Ronald Doeswijk Ronald Doeswijk is hoofdstrateeg bij Robeco.
Als hoofdstrateeg is hij verantwoordelijk voor de economische visie en de visie van de vermogensbeheerder op de financiële markten.
Tjerk Smelt 14-12-2011
Tjerk Smelt Tjerk Smelt is oprichter van Helder Vermogensbeheer.
Daarnaast is hij senior vermogensbeheerder bij DCA-Vermogensbeheer, een vermogensbeheerder gericht op Agrarisch Nederland.
Meer Beleggingskansen >>
Actuele rente top 10   Rente Informatie
De Hypotheekshop positief 2.84 %
Woonlife positief 2.87 %
OHRA positief 3.15 %
AEGON positief 3.20 %
Delta Lloyd positief 3.20 %
OBVION positief 3.40 %
SNS Bank positief 3.45 %
Florius positief 3.50 %
Woonfonds positief 3.50 %
Bank of Scotland positief 3.55 %
naar hypotheekrente overzicht »
Actuele rente top 10   Rente Informatie
Directa.nl positief 5.60 %
Freo positief 5.80 %
OHRA positief 6.30 %
SNS Bank positief 7.59 %  
Comfort Leningen positief 7.90 %
ABN AMRO positief 8.40 %  
Regio Bank positief 8.50 %  
Rabobank positief 8.50 %  
ING Bank positief 8.60 %  
DHB Bank positief 8.90 %  
naar leenrente overzicht »
Actuele rente top 10   Rente Informatie
ABN Amro positief 5.00 %  
OHRA positief 4.00 %  
AEGON Bank positief 3.00 %  
SNS Bank positief 2.85 %
Bank of Scotland positief 2.80 %
WestlandUtrecht positief 2.80 %
MoneYou positief 2.75 %
MoneYou positief 2.75 %
Reaal positief 2.75 %
SNS Bank positief 2.75 %
naar spaarrente overzicht »