De ontwikkelingen op de Amerikaanse en Europese markten hebben de verhoudingen in de beurswereld volledig op zijn kop gezet. Mogelijk zal dat binnen afzienbare tijd alleen maar toenemen, nu verschillende Aziatische landen elkaar gevonden lijken te hebben in de totstandkoming van een eigen noodfonds. Volgens Wessel Aslander van WAVisie lijkt dit het begin van een Aziatische versie van de EU: "En een eigen munt voor de regio ligt in het verlengde."
Het voortduren van de kredietcrisis speelt een rol in de ontwikkelingen, aldus Aslander: "Hoewel ik liever spreek van vertrouwenscrisis. Er is namelijk geen gebrek aan geld, maar aan vertrouwen. Wat mij zorgen baart, is dat de westerse bancaire sector de miljarden die in het Midden-Oosten en Azië zijn, niet blijkt te kunnen aanboren. Het injecteren van liquiditeit door de Fed en de ECB beschouw ik als vreemde fenomenen, die eigenlijk per definitie overbodig zouden moeten zijn. Het bewijst dat de Aziaten menen dat het risico nog te groot is."
Steeds sneller
"Wel is het zo dat het vertrouwen in Europa en de VS zelf drastisch toeneemt. Ik denk dan ook dat de aandelenmarkten zich verder herstellen en dat de ergste effecten van de 'kredietcrisis' in dit tweede kwartaal achter de rug zullen blijken te zijn. Dit neemt niet weg dat de Amerikaanse banken er met name debet aan zijn dat een herhaling niet uit te sluiten valt."
"Wie kijkt naar de crises sinds die van de jaren '70, ziet duidelijk dat de probleemsituaties elkaar steeds sneller opvolgen: eerst midden jaren '70, daarna midden jaren '80. Vervolgens begin jaren '90 met daarop die van '98 in Azië. In 2000 was weer een crisis, in 2001 opnieuw en nu zitten we weer met een probleem. Het is niet uit te sluiten dat we binnen twee jaar opnieuw geconfronteerd worden met een crisis."
Verhoudingen
Volgens Aslander houdt dit ook verband met de nieuwe verhoudingen in de wereld: "Azië zat in 2000 nog onder de exportcapaciteit van de VS en de EU, maar volgens mijn berekeningen zitten zij er vanaf 2009 boven. Qua exportkracht wordt het Westen dus overtroffen. Dat is weer een voorbeeld van de fundamentele verandering in de verhoudingen in de wereld. Kon het Westen voorheen de rest van de wereld de wil opleggen op het gebied van politiek en financiën, is dat binnenkort niet meer zo. De tijd dat de VS en Europa eisen konden stellen, is voorbij."
EU-achtig Azië
"De Aziatische landen verenigen zich ook op het economisch vlak. Eerst werd het IMF geridiculiseerd doordat een eigen noodfonds in het leven werd geroepen van USD 80 miljard. De landen, waaronder China, Japan, Zuid-Korea en de zogenoemde Asian landen, wilden niet langer afhankelijk zijn van het IMF. Dat is een zéér belangrijk deel van Azië. Hun beslissing lijkt mij wel te rechtvaardigen."
"Deze samenwerking is significant en zet het IMF buiten spel. In het verlengde ligt natuurlijk verdere ontwikkeling van deze coalitie, omdat het potentieel van het gebied verder vergroot wordt. Ook een eigen munt voor het gehele gebied ligt in dezelfde lijn. De wereld verandert in razendsnel tempo en een EU-achtige situatie in Azië binnen 10 jaar behoort beslist tot de mogelijkheden."
Dhr. Aslander is hoofd technische analyse en eigenaar van WAvisie, een beursdienst met een focus op de Nederlandse markt. Waar ervaring en een goede nachtrust gecombineerd wordt in concrete aan- en verkoopmeningen, én actief beheerde ECHTE portefeuilles. Meer informatie hierover kunt u vinden op www.wavisie.nl. Aslander belegt al bijna 20 jaar met TA als leidraad, maar hij houdt zich tevens bezig met kwalitatieve-, kwantitatieve- en fundamentele analyse, en andere analysetechnieken en -methodes. In 2006 werd hij 'beste analist van Nederland' bij Guruwatch.nl, en werd onlangs weer genomineerd bij de 25 'beste beleggingsexperts' van Goudenstier.nl. Dit interview is een persoonlijke mening, en de conclusies hierin zijn vrijblijvend. Aan deze mening en eventuele conclusies kunnen geen rechten of plichten worden ontleend. Controleer of de inhoud voor u wel bruikbaar is, mocht u deze willen gebruiken.
|