Achtergrond & Opinie
Lucia van geuns
Lucia van Geuns (Clingendael): 'Krapte zit niet in ruwe olie' 9-11-2007
De olieprijs houdt de gemoederen op de beurs al een tijd bezig. Ook deze week bereikte de prijs voor een vat ruwe olie een recordhoogte. Volgens Lucia van Geuns, energiedeskundige van Instituut Clingendael, is er weinig aanleiding voor opti...
De olieprijs houdt de gemoederen op de beurs al een tijd bezig. Ook deze week bereikte de prijs voor een vat ruwe olie een recordhoogte. Volgens Lucia van Geuns, energiedeskundige van Instituut Clingendael, is er weinig aanleiding voor optimisme: "De verhouding tussen vraag en aanbod blijven voorlopig krap."

Volgens Van Geuns zijn verschillende redenen aan te voeren voor de huidige situatie: "Er is vooral sprake van weinig reserves in de oliecapaciteit, waardoor een constante krapte de markt beheerst. De OPEC weigert vooralsnog een verruiming door te voeren."" De OPEC, goed voor iets minder dan de helft van de jaarlijkse productie, zou dat kunnen doen door de oliekraan verder te openen. Een andere oorzaak voor de hoge prijs kreeg de afgelopen week vorm: "Afgelopen week heeft zich een exponentiële groei voorgedaan van call opties," aldus De Geuns. "Het hedgen is bijzonder van invloed op de olieprijs geweest deze laatste dagen." Voor de korte termijn verwacht de energiedeskundige alleen maar meer speculatie op de beurzen. "Daarnaast zijn wij benieuwd naar wat de lage reservecapaciteit gaat betekenen in de wintermaanden. Een koude winter zou dit jaar wel eens voor grote problemen kunnen zorgen."

Raffinagecapaciteit
De problemen beperken zich echter niet tot de komende wintermaanden: "Het outlookrapport van het International Energy Agency (IEA) dat deze week werd gepresenteerd schetste geen optimistisch beeld", aldus Van Geuns. "Er zal voorlopig sprake zijn van een krapte tussen vraag en aanbod. Daaraan liggen naast capaciteitsproblemen bijvoorbeeld ook geopolitieke kwesties ten grondslag. Pas na 2010 voorzien wij een verbetering van die situatie." Een weinig benoemde oorzaak ligt bij de oliemaatschappijen: "Feitelijk is er voldoende ruwe olie, maar het probleem schuilt in de verwerkingscapaciteit. Dit heeft te maken met de soort olie die naar boven wordt gehaald; momenteel is die zwaarder van samenstelling dan voorheen. Dit vergt speciale technieken bij de raffinage, die niet elke maatschappij in huis heeft. Hierdoor kun je stellen dat de wereld niet zozeer een tekort heeft aan ruwe olie, als wel aan verwerkingscapaciteit. Doordat de winstmarges voor de maatschappijen laag zijn, wordt echter zelden geïnvesteerd in het upgraden van de raffinaderijen. De onzekerheid of de investering kan worden terugverdiend is te groot. Deels ligt de oorzaak van de huidige hoge prijs dus ook bij de maatschappijen zelf."

Alternatieven
"Vlak de olie nog niet uit", is het antwoord van Van Geuns op de vraag of dit voor beleggers hét moment is om zich op de alternatieve energiebronnen toe te leggen. "We zullen nog heel lang afhankelijk zijn van olie. Nog minimaal tot 2050 hebben onze economieën olie nodig. Het wordt natuurlijk wel steeds interessanter om alternatieve energiebronnen op te zoeken. Vooral de energie die uit afvalstoffen gehaald kan worden lijkt een kansrijk alternatief te kunnen worden, hoewel het merendeel van de alternatieve brandstoffen zich nog in een research-stadium bevinden. Beleggers zouden zich dus op dit moment nog het beste op zowel alternatieve energiebronnen richten als op de fossiele brandstoffen."

Gerelateerd:
Olieprijs relatief geen record
Dossier: olie

Auteur: Cornelis van Zutven



Cornelis van Zutven



Stem / voeg toe:

nujij.nl ekudos msn-reporter  delecious.com digg google 

rss-feed
 


Gratis nieuwsbrief ontvangen? klik hier





INDICES     VALUTA
stijgers STIJGERS
Aperam 16.39 6.64%
CSM 15.25 2.80%
ArcelorMitta 16.56 2.48%
TNT Express 6.45 1.94%
dalers DALERS
Ordina 1.13 -2.59%
Heijmans 9.20 -2.10%
Air France-K 5.02 -2.05%
Unit 4 19.68 -1.92%
Streaming koersen: AEX, AMX, AScX
SynVest Fondsen 7.8% rendement!
Meer sparen met SNS Klimrente: tot 5,25%
Sparen met een rente van 2,95%
Maar toch altijd toegang hebben tot je spaargeld? Snel en eenvoudig online te openen en 24/7 toegang tot je spaargeld. Meer »
Volg automatisch de Trendscore portefeuille
Met uw eigen account: Beleggen vanaf 5.000,- en zeer lage transacties kosten! Meer »
spaarrente HOOGSTE SPAARRENTE
Spaarrekening   Max. Informatie
Friesland Bank positief 5.50 %
Reaal positief 5.25 %
SNS Bank positief 5.25 %
ABN Amro positief 5.00 %
OHRA positief 4.50 %
Toon alle spaarrekeningen »
BELEGGINGSKANSEN
In de rubriek "Beleggingskansen" laat BeursGorilla een beleggingsprofessional aan het woord. Die vertelt u waar de beleggingskansen van dit moment liggen.
Tjerk Smelt 14-12-2011
Tjerk Smelt Tjerk Smelt is oprichter van Helder Vermogensbeheer.
Daarnaast is hij senior vermogensbeheerder bij DCA-Vermogensbeheer, een vermogensbeheerder gericht op Agrarisch Nederland.
Ad Maas 20-10-2011
Ad Maas Ad Maas(1952) is sinds 1 mei 2009 in dienst getreden bij Verwer& Janssen Vermogensmanagement als senior beleggingsadviseur/vermogensbeheerder. Na ruim 32 jaar als beleggingsadviseur werkzaam geweest te zijn bij twee Nederlandse grootbanken, was hij toe aan een nieuwe uitdaging.
Hij trof dit aan in dit snelgroeiend en jong vermogensbeheerbedrijf, waar zijn inbreng, kennis en ervaring zeer welkom waren .
Meer Beleggingskansen >>
Actuele rente top 10   Rente Informatie
De Hypotheekshop positief 3.29 %
Woonlife positief 3.29 %
AEGON positief 3.35 %
Delta Lloyd positief 3.45 %
OHRA positief 3.45 %
Reaal positief 3.55 %
BNP Paribas positief 3.60 %
Florius positief 3.60 %
OBVION positief 3.60 %
Woonfonds positief 3.60 %
naar hypotheekrente overzicht »
Actuele rente top 10   Rente Informatie
Geldlenen.nl positief 5.00 %
0900-Krediet.nl positief 5.40 %
Freo positief 5.80 %
Directa.nl positief 5.80 %
Comfort Leningen positief 6.30 %
OHRA positief 6.30 %
ABN AMRO positief 7.40 %
SNS Bank positief 7.59 %  
Rabobank positief 8.50 %  
Regio Bank positief 8.50 %  
naar leenrente overzicht »
Actuele rente top 10   Rente Informatie
Friesland Bank positief 5.50 %
Reaal positief 5.25 %
SNS Bank positief 5.25 %
ABN Amro positief 5.00 %
OHRA positief 4.50 %
AEGON Bank positief 3.40 %  
Bank of Scotland positief 3.10 %
Centraal Beheer positief 3.00 %
Friesland Bank positief 3.00 %
NIBC Direct positief 3.00 %
naar spaarrente overzicht »