Achtergrond & Opinie
Mirjam blaak
Liefdevol betoog voor de Parel van Afrika 4-2-2008
Gehuld in een prachtig blauw gewaad uit haar land gaf Mirjam Blaak, gevolmachtigd minister van Oeganda, tijdens het Afrika Seminar van ABN Amro een warm betoog voor een veelbelovend land. Het verrassend vriendelijke klimaat, de vruchtbare g...
Gehuld in een prachtig blauw gewaad uit haar land gaf Mirjam Blaak, gevolmachtigd minister van Oeganda, tijdens het Afrika Seminar van ABN Amro een warm betoog voor een veelbelovend land. Het verrassend vriendelijke klimaat, de vruchtbare gronden, Lake Victoria als fantastische toeristische locatie en een stabiel landsbestuur maken van het land een groei-economie bij uitstek: "Onze groeicijfers ontstijgen het Afrikaans gemiddelde."

Zeker is het niet, maar de kans is groot dat met Blaak de aanwezigen van het Afrika Seminar van ABN Amro in Amstelveen de best Nederlandssprekende Oegandese aan het woord hebben gehoord. Jan Pronk, die Blaak als spreker vooraf ging, merkte tijdens zijn betoog op dat veel van Afrika's beste mensen naar Europa worden gelokt; klaarblijkelijk komt het omgekeerde ook voor. Als al zoiets bestaat als 'beste mensen' natuurlijk.

Ambassadeur
De geboren Nederlandse trok in de jaren '80 namens de VN als vluchtelingenwerker naar Oeganda, met al een succesvol maatschappelijk leven achter de rug. Destijds werd het land geteisterd door een guerrillaoorlog en schendingen van de mensenrechten onder Milton Obote (1980-1985); minstens 100.000 mensen vonden daarbij de dood. Blaak ontmoette de huidige president, Yoweri Museveni, in de vluchtelingenkampen. Uit betrokkenheid en liefde voor het land besloot ze te blijven: "Ik heb nog maar één paspoort", aldus Blaak. "Om te onderstrepen dat ik me echt Oegandese voel, kleed ik mij voor dit soort gelegenheden in traditioneel Afrikaans gewaad. Aan mijn kleur is mijn nationaliteit niet af te leiden."

Toerisme
Vanwege haar werk, haar band met de president en ongetwijfeld haar representatieve vaardigheid is Blaak sinds 2002 gevolmachtigd minister, een taak die toch vooral de contouren lijkt te hebben van ambassadeur. De door haar geboden inzage in het West-Afrikaanse land was dan ook niet zozeer een puur economisch verhaal, maar een liefdevol betoog over Oeganda: "Ik laat altijd eerst een foto zien van lachende Oegandezen. Het is namelijk, ondanks alles, een zeer optimistisch volk. Hierin schuilt ook de kracht van het land. Bovendien wil ik het vooroordeel wegnemen dat Afrika één grote kale zandvlakte is onder een moordend hete zon. In ons land schommelt de temperatuur tussen de 15 en 30 graden; niet alleen ideaal voor toerisme, maar ook voor de landbouw. Oeganda is een groen land, met voldoende regen, het Victoriameer in het zuiden en talloze stromen en rivieren. Niet voor niets omschreef Winston Churchill het land als The Pearl of Africa."

Hoewel de Nederlandse regering officieel een enkele regio in Oeganda afraadt als vakantieoord, zijn voldoende streken veilig en het bezoeken meer dan waard: "Toerisme is gegeven de schoonheid van ons land en de vriendelijkheid van de bevolking vanzelfsprekend een economische groeimarkt voor Oeganda. Bovendien beschikken wij over een aantal grote natuurparken, die ruimte bieden aan wilde dieren en bijzondere vegetatie."

Agrarische sector en visserij
Het gigantische Victoriameer levert Oeganda een bloeiende visserijsector op: "Het meer is groter dan Nederland; daar staat niet iedereen bij stil. Als het stormt, zijn golven van drie meter niet uitzonderlijk. Bovendien begint het Nijlwater zijn reis naar Egypte in ons land; de grote nijlbaarzen die hier in restaurants te verkrijgen zijn, komen meestal uit Oeganda." Een lastig overblijfsel van het koloniale verleden vormt de regeling met Egypte, dat in de jaren '50 bedong dat de Oegandezen de Nijl niet zonder meer voor irrigatie of stroomopwekking mogen gebruiken: "Als de Nijl niet in volle breedte Egypte bereikt, zou dat land gigantisch in de problemen komen. Egyptische engineers houden toezicht op hoe wij de Nijl gebruiken. Dat vormt soms een belemmering op bepaalde initiatieven."

De goede weersomstandigheden hebben de akkers in Oeganda extreem vruchtbaar gemaakt, aldus Blaak: "Ons klimaat is dus juist een groot voordeel; uniek in Afrika. Het is dan ook niet verwonderlijk dat ruim 80 procent van de bevolking in de landbouw werkzaam is. Wij zouden nog veel meer kunnen profiteren van de agrarische sector als de Europese landbouwsubsidies worden beëindigd. Pas dan kunnen wij, maar ook andere Afrikaanse landen, écht de concurrentie aangaan."

Ook op het vlak van koffie heeft Oeganda volgens Blaak nog veel ruimte om de economische groei verder uit te breiden: "De koffieplantages leveren ons veel op; het is ons belangrijkste exportproduct. Om onze economische toekomst te kunnen waarborgen, zouden we echter meer totaalproducten moeten kunnen ontwikkelen. Momenteel is 10 procent van de koffie in de koffiepads afkomstig van onze akkers. Als Oeganda bijvoorbeeld zelf koffiepads zou kunnen produceren, zou dat de economie enorm vooruithelpen. We hebben dan ook een sterke investeringsvraag in ons land; zelfstandig zijn we vooralsnog te weinig bij machte om dergelijke fabrieken te doen ontstaan. Dus investeerders zijn van harte welkom in Oeganda." Dat het land zich in algemene zin profileert als 'emerging market' blijkt uit de economische groeicijfers: "Het gemiddelde cijfer voor Afrika bedroeg vorig jaar 5,6 procent. Oeganda zette 6 procent in de boeken en scoort daarmee dus bovengemiddeld in het werelddeel."

Belang van het mobieltje
Dat het niet altijd meevalt om buitenlandse investeerders te vinden, ondervond Mo Ibrahim van Celtel: "Deze ondernemer heeft jarenlang moeten leuren om investeerders te vinden voor een Afrikaans mobiel netwerk", weet Blaak. "Het argument waarop hij stuitte was, dat het mobieltje een luxeobject zou zijn. Het opmerkelijke is echter, dat GSM's in korte tijd zeer succesvol zijn geworden."

Volgens gegevens van de Amerikaanse overheid zijn zo'n 2 miljoen mobieltjes in Oeganda momenteel te bereiken. "Opmerkelijk is dat een mobieltje helemaal geen luxe blijkt te zijn, maar een onmisbare tool voor ontwikkelingslanden. Boeren die met een kapotte tractor in het veld staan, kunnen vandaag de dag direct een monteur oproepen. Vroeger was die hele werkdag verloren gegaan omdat de boer eerst te voet de monteur moest gaan verwittigen. Communicatietechnieken zijn dus juist in ontwikkelingslanden zeer belangrijk." Een interessant gegeven, vooral ook voor de belegger.

Gerelateerd
Jan Pronk: "Afrika wil vooruit"
Beknopte geschiedenis Oeganda

Auteur: Cornelis van Zutven



Cornelis van Zutven



Stem / voeg toe:

nujij.nl ekudos msn-reporter  delecious.com digg google 

rss-feed
 


Gratis nieuwsbrief ontvangen? klik hier





INDICES     VALUTA
stijgers STIJGERS
Vopak, Kon. 33.54 0.43%
Wereldhave 67.53 0.31%
ArcelorMitta 24.76 0.28%
DSM, Kon. 34.93 0.26%
dalers DALERS
Ordina 2.46 -3.99%
USG People 10.52 -3.84%
Wessanen, Ko 2.58 -3.48%
Randstad 31.51 -2.84%
Streaming koersen: AEX, AMX, AScX
Bekijk onze Speeders en Limited Speeders!
Ga op je eigen manier zelf beleggen met Alex
Actieve beleggers stappen over !
Exceptioneel lage tarieven. Klik hier en bekijk de brokervergelijking! Meer »
Creëer financieel inzicht!
De C@shflow software van Bankingtools maakt uw geldstromen inzichtelijk! Meer »
spaarrente HOOGSTE SPAARRENTE
Spaarrekening   Max. Informatie
OHRA positief 4.00 %
SNS Bank positief 4.00 %
AEGON Bank positief 3.20 %
Centraal Beheer positief 2.60 %
MoneYou positief 2.50 %
Toon alle spaarrekeningen »
BELEGGINGSKANSEN
In de rubriek "Beleggingskansen" laat BeursGorilla een beleggingsprofessional aan het woord. Die vertelt u waar de beleggingskansen van dit moment liggen.
Marc Langeveld 17-8-2010
Marc Langeveld Marc Langeveld (1968) is fondsbeheerder bij Antaurus Capital Management.
Daarvoor is hij sinds 1989 werkzaam geweest bij diverse werkgevers, waaronder Barclays en Petercam Bank.
Jorik van den Bos 14-7-2010
Jorik van den Bos Jorik van den Bos (1969) is senior portfoliomanager Dividend Strategies bij Kempen Capital Management.
Daarvoor was hij negen jaar lang werkzaam bij ING Investment Management.
Meer Beleggingskansen >>
BEURSGORILLA NIEUWSBRIEF
Altijd op de hoogte zijn? Selecteer dan nu welke
gratis nieuwsbrieven u wilt ontvangen en meld u aan!
BeursGorilla Daily
BeursGorilla Week Bulletin
BeursGorilla Weekagenda
BeursGorilla Koopadviezen
BeursGorilla Dossier
Naam
E-mail