Nadat in het weekend van 4 en 5 oktober winstgevende onderdelen werden verkocht bleef een holding achter met geld, schulden en een verzekeringspoot. Toen er op 14 oktober eindelijk weer kon worden gehandeld in het uitgeklede Fortis opende de handel met een koers van 2 euro, een daling van €3,70 ten opzichte van de koers van vrijdag 3 oktober.
Beleggers van Fortis voelden zich misleid en bedrogen. Misleid omdat de leiding van Fortis tot het laatst volhield dat Fortis een sterk bedrijf was met een goede vermogenspositie en dat ongerustheid niet nodig was. Bedrogen omdat de potentieel winstgevende onderdelen stiekem werden verkocht terwijl beleggers geen enkele kans hadden gehad om daarop te anticiperen.
Juridische structuur Fortis ingewikkeld
Veel beleggers wisten helemaal niet waarin ze hadden belegd, welke onderdelen nu eigenlijk waren verkocht en waarom zij met de brokken bleven zitten.
Ze wisten niet dat toen ze hun Fortis-aandelen kochten, ze eigenlijk 1 aandeel kregen van de Belgische moedermaatschappij Fortis SA/NV en 1 aandeel kregen van de Nederlandse moedermaatschappij Fortis N.V. Ze wisten ook niet dat onder de moedermaatschappijen de dochtermaatschappijen waren geplaatst die zorgden voor de waarde van het bedrijf. Onder het Nederlandse Fortis N.V. viel Fortis Utrecht N.V. en het nieuw aangekochte ABN AMRO. Ze realiseerden zich pas hoe het zat toen de dochtermaatschappijen in het weekend van 4 en 5 oktober werden verkocht aan de Nederlandse regering voor een bedrag van 16,9 miljard euro.
Het Belgische deel werd verkocht aan BNP Paribas.
Beleggers benadeeld
Beleggers vinden dat ze zijn benadeeld.
Ten eerste zijn ze verkeerd voorgelicht omdat de Fortis-top maar volhield dat er niets aan de hand was.
Ten tweede is de aandeelhouders geen toestemming gevraagd over de verkoop van deze belangrijke bedrijfsonderdelen. In een normale situatie zou een buitengewone algemene aandeelhoudersvergadering moeten worden belegd waarin beleggers zich zouden kunnen uitspreken over de verkoop.
Ten derde vinden ze het bedrag waarvoor de Fortis-onderdelen zijn verkocht veel te laag.
Rechtzaken
Er lopen diverse rechtzaken. In die rechtzaken wordt duidelijkheid gevraagd en wordt geëist dat de verkoop van de Fortis-onderdelen wordt teruggedraaid.
Donderdag meldde dagblad De Tijd (www.Tijd.be) dat volgens het openbaar ministerie de verkoop van Fortis-onderdelen aan de Franse bank BNP Paribas niet rechtsgeldig is. ‘Er was een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders nodig’. Op de aandeelhoudersvergadering van 2 december zouden de aandeelhouders over de verkoop moeten stemmen.
De rechter in de Belgische rechtzaak moet uiteindelijk beslissen of de aanklager gelijk krijgt en de verkoop werkelijk moet worden teruggedraaid.
Dat zou een precedent kunnen scheppen voor de verkoop van de Nederlandse tak en ABN AMRO aan de Nederlandse Staat. In Nederland voert o.a. de VEB actie.
Verkopen teruggedraaid
Als de rechter de boze aandeelhouders gelijk geeft, en aandeelhouders ook in andere rechtszaken gelijk krijgen, dan zullen alle verkopen weer worden teruggedraaid. Is dat positief? Ja, want alleen een compleet Fortis kan weer uit het dal klimmen. Zeker als Fortis daarna direct aanspraak kan maken op leningen van de Belgische en Nederlandse overheid. Bovendien is het sentiment op de beurs inmiddels sterk verbeterd. Het lijkt mij sterk dat de koers van een compleet Fortis ook naar 1 euro zou dalen.
Als Fortis nu ook eens leert communiceren en eindelijk eens openheid van zaken geeft over hun slechte beleggingen, dan weet de belegger tenminste waar hij aan toe is en zou de waardering best mee kunnen vallen. En dat is goed voor de aandeelhouders!
Martin Plooi
|