Nieuws Artikelen
Annette zeelenberg50x50
Financiƫle kennis geen garantie voor beleggingssucces 13-3-2007
Dat mannen en vrouwen op financieel terrein verschillend denken en handelen weet iedereen. Er worden over dit thema regelmatig boeken geschreven en zo nu wordt er een onderzoek op losgelaten.
Dat mannen en vrouwen op financieel terrein verschillend denken en handelen weet iedereen. Er worden over dit thema regelmatig boeken geschreven en zo nu wordt er een onderzoek op losgelaten. Vrouwen blijken bijvoorbeeld afkeriger te zijn van risico's en ze hebben een financiële kennisachterstand. Je zou verwachten dat dit een negatief effect heeft op de beleggingsresultaten van vrouwen. Maar het tegenovergestelde blijkt waar.

De financiële kennis van mannen en vrouwen is recentelijk onderzocht door de Nederlandsche Bank (DNB). De onderzoekers legden 1500 Nederlanders onder meer vijf vragen over beleggen voor. Zeker 35 procent van de mannen wist alle vragen over beleggen goed te beantwoorden, onder vrouwen was dat slechts acht procent. Ook financiële begrippen als rente en inflatie begrijpen mannen beter dan vrouwen. De conclusie van de onderzoekers: vrouwen zijn financieel onwetender dan mannen.

Meer rendement
Opmerkelijk genoeg leidt deze financiële kennisachterstand niet tot slechtere beleggingsresultaten van vrouwen. Een beroemde Amerikaanse studie uit 2001 onder 35.000 beleggers toonde aan dat vrouwen juist beter presteren op de beurs dan mannen. Over een periode van zes jaar bleken mannen gemiddeld anderhalf keer zoveel te handelen als vrouwen en daarmee 1 procentpunt minder rendement te boeken. Deze opvallende uitkomst is twee jaar later ook aangetoond door onderzoek van SNS Fundcoach. Vrouwen behaalden in 2003 gemiddeld een hoger beleggingsrendement dan mannen.

Ratio versus emotie
De grote vraag is uiteraard waarom vrouwen betere beleggers zijn. Dat antwoord vinden we in een paar typische vrouwelijke eigenschappen. Vrouwen beleggen voor de lange termijn en hebben een specifiek doel voor ogen. Ze zijn afkerig van risico’s en kopen daarom iets minder risicovolle fondsen. Maar ze laten zich ook veel minder leiden door emoties dan mannen. Dat laatste is opvallend, omdat dit het stereotype beeld van de beleggende vrouw ontkracht.

Vrouwen zijn dus relatief stabiele beleggers, ze laten zich niet snel van de wijs brengen door negatieve ontwikkelingen. Dat beperkt hun handelen op de beurs en dat scheelt uiteraard flink in de transactiekosten. Uit het onderzoek van SNS Fundcoach blijkt dat vrouwen vijftig procent minder transacties doen. Zeker op de lange termijn is daar een flinke winst te behalen. Vrouwen beleggen dus rationeler en minder risicovol dan mannen en dat is positief voor het rendement.

Een saillant detail is wellicht nog dat vrouwen hun beleggingsprestaties en hun kennis van beleggen realistischer inschatten. Mannen overschatten zichzelf nogal eens als gaat om hun prestaties op de beurs en denken heel wat inzicht in de beurs te hebben.

Mannenzaak
Desondanks benutten maar weinig vrouwen het gegeven dat ze betere rendementen kunnen behalen dan mannen. Beleggen is nog altijd echt een mannenzaak. Weliswaar is het aantal beleggende vrouwen de afgelopen jaren iets gestegen, volgens onderzoeksbureau Millward Brown is slechts 34 procent van alle beleggers vrouw.

Tip
De onderzoekers van SNS Fundcoach geven mannelijke beleggers nog een bruikbare tip mee: "Mannen zouden er goed aan doen om het beleggen helemaal aan hun vrouw over te laten of in ieder geval het beleggingsbeleid met de vrouw des huizes te overleggen".

Auteur: Annette Zeelenberg

Annette Zeelenberg



Stem / voeg toe:

nujij.nl ekudos msn-reporter  delecious.com digg google 

rss-feed
 


Gratis nieuwsbrief ontvangen? klik hier





INDICES     VALUTA
stijgers STIJGERS
AMG 6.28 5.61%
Fugro 48.62 4.09%
Brunel 32.87 3.71%
Imtech 20.33 3.51%
dalers DALERS
PostNL 2.58 -1.83%
Air France-K 3.45 -1.32%
USG 5.47 -1.19%
Wolters Kluw 12.07 -1.15%
Streaming koersen: AEX, AMX, AScX
Spectaculaire tarievenverlaging bij LYNX.
Nederlands retailvastgoed met 1e hypotheekrecht
Spectaculaire tarievenverlaging bij LYNX.
Aandelentarieven nú met 36% verlaagd. Aandeelorders tot € 6.000,- nu slechts € 6,-. Meer »
Rendement tot 12,9%
Beleg in 1e klas winkels in Nederland met 1e hypotheek- recht! Langjarig verhuurd (aan Hema, Bijenkorf en V&D). Meer »
spaarrente HOOGSTE SPAARRENTE
Spaarrekening   Max. Informatie
SNS Bank positief 4.75 %
NIBC Direct positief 4.30 %
SNS Bank positief 4.00 %
WestlandUtrecht positief 4.00 %
Reaal positief 4.00 %
Toon alle spaarrekeningen »
BELEGGINGSKANSEN
In de rubriek "Beleggingskansen" laat BeursGorilla een beleggingsprofessional aan het woord. Die vertelt u waar de beleggingskansen van dit moment liggen.
Ronald Doeswijk 8-5-2012
Ronald Doeswijk Ronald Doeswijk is hoofdstrateeg bij Robeco.
Als hoofdstrateeg is hij verantwoordelijk voor de economische visie en de visie van de vermogensbeheerder op de financiƫle markten.
Tjerk Smelt 14-12-2011
Tjerk Smelt Tjerk Smelt is oprichter van Helder Vermogensbeheer.
Daarnaast is hij senior vermogensbeheerder bij DCA-Vermogensbeheer, een vermogensbeheerder gericht op Agrarisch Nederland.
Meer Beleggingskansen >>
Actuele rente top 10   Rente Informatie
De Hypotheekshop positief 2.84 %
Woonlife positief 2.87 %
OHRA positief 3.15 %
AEGON positief 3.20 %
OBVION positief 3.40 %
Delta Lloyd positief 3.45 %
SNS Bank positief 3.45 %
Florius positief 3.50 %
Woonfonds positief 3.50 %
Reaal positief 3.55 %
naar hypotheekrente overzicht »
Actuele rente top 10   Rente Informatie
Freo positief 5.80 %
Directa.nl positief 5.80 %
Comfort Leningen positief 6.30 %
OHRA positief 6.30 %
SNS Bank positief 7.59 %  
ABN AMRO positief 8.40 %  
Regio Bank positief 8.50 %  
Rabobank positief 8.50 %  
ING Bank positief 8.60 %  
DHB Bank positief 8.90 %  
naar leenrente overzicht »
Actuele rente top 10   Rente Informatie
ABN Amro positief 5.00 %  
OHRA positief 4.00 %  
AEGON Bank positief 3.00 %  
SNS Bank positief 2.85 %
Bank of Scotland positief 2.80 %
WestlandUtrecht positief 2.80 %
MoneYou positief 2.75 %
MoneYou positief 2.75 %
Reaal positief 2.75 %
SNS Bank positief 2.75 %
naar spaarrente overzicht »