Nieuws Artikelen
Nijkamp
Een duizelingwekkende geldcarrousel 4-12-2008
Terwijl zo’n beetje alle beleggingen dit jaar zwaar in de min staan is er één die heldhaftig stand houdt, sterker nog, die bezig is aan een glorieuze haussemarkt.

Terwijl zo’n beetje alle beleggingen dit jaar zwaar in de min staan is er één die heldhaftig stand houdt, sterker nog, die bezig is aan een glorieuze haussemarkt. Als gevolg van de sombere economische vooruitzichten en de renteverlagingen van de centrale banken als reactie daarop bevindt de rentevergoeding op staatsleningen zich op een historisch laag niveau. Op de T-Bills – Amerikaanse staatsleningen met een korte looptijd – hoeft de overheid vrijwel geen rente meer te vergoeden. De rentevergoeding bedraagt minder dan 0,1 %. De 10-jaars staatsleningen renderen nog maar 2,7 %, het laagste rentepercentage in meer dan 30 jaar. En de long bond – de 30-jarige staatslening in de VS – rendeert momenteel iets boven de 3 %. Beleggers in deze obligatie realiseerden dit jaar een rendement van 28 %. Is hier sprake van weer een nieuwe luchtbel?

Staatsobligaties profiteren wereldwijd van een vlucht naar kwaliteit als resultaat van een steeds verder verslechterend economisch beeld en een mogelijke periode van deflatie die ons staat te wachten. Naar verwachting zullen de centrale banken hun rentepercentages nog verder laten zakken. In de VS nadert men inmiddels – net als in Japan – de magische nulgrens. De Europese Centrale Bank is tot op heden iets terughoudender maar lijkt ook nog niet klaar met zijn renteverlagingen. Terwijl de overheid en de centrale bank van de VS zich steeds dieper in de schulden steken om een naderend economisch onheil af te kunnen wenden lijkt het vertrouwen van beleggers wereldwijd in diezelfde autoriteiten alleen maar toe te nemen. Beleggers blijven immers maar obligaties kopen. Buitenlandse beleggers voorop want de dollar is dit jaar aan een spectaculaire opmars bezig. De vraag is natuurlijk hoe lang nog?

Want wat staat ons te wachten wanneer beleggers niet langer bereid zijn de escapades van de centrale banken en de overheid langer te financieren? Een stijgende rente? Het Japanse voorbeeld wijst eerder op het tegendeel. Al meer dan 18 jaar lang hebben uit de hand gelopen begrotingstekorten en zeldzaam lage rentes beleggers er niet van kunnen weerhouden staatsobligaties te blijven kopen. Bij gebrek aan beter. Een ander punt is welk beleid de centrale banken resteert wanneer de rente inderdaad op het nulpunt is aangeland. Vaak wordt beweerd dat ze dan door hun instrumentarium heen zijn. Niets is minder waar. Wederom wijst de Japanse overheid ons de weg. Sinds 2001 voert de Japanse centrale bank een beleid van “quantitative easing” waarbij men door grootschalige aankoop van staatsobligaties de economie volpompt met liquiditeiten. Een mogelijk volgende optie voor de centrale bank van de VS. 

Sterker nog. De Federal Reserve is hier reeds mee bezig middels het grootschalig opkopen van hypotheekobligaties en slechte bankleningen. Op termijn zou men nog kunnen overgaan tot het letterlijk laten draaien van de bankbiljettenpers door net als in Japan inderdaad ook staatsobligaties op te gaan kopen. Inmiddels wordt her en der gewaarschuwd voor het naderende gevaar van inflatie dat op de loer ligt. Door zoveel geld in omloop te brengen moet de inflatie in de toekomst wel hard gaan stijgen. Is dat zo?

Met een werkloosheid die razendsnel oploopt in de VS lijkt dat wel mee te vallen. Een ander gevaar zou zijn dat buitenlandse beleggers niet langer Amerikaanse staatsschuld zouden willen kopen. Maar ach, getuige het koersverloop van zowel de obligaties als de dollar blijkt dat ook wel mee te vallen. Pas als de economie weer gaat aantrekken kan ook de inflatie weer gaan stijgen. Maar dan heeft de staat inmiddels zoveel schuld dat een stijgende inflatie – die de reële waarde van deze schuld immers reduceert – haar wel zo goed uitkomt. Terwijl overal gewaarschuwd wordt dat de Fed geen verdere beleidsopties meer overheeft wanneer de rente het nulpunt nadert is de centrale bank reeds aan zijn volgende fase begonnen. “Quantitative easing” is inmiddels een feit. De  Fed kan zoveel geld drukken als zij wil. Voorlopig.

Een rente van bijna nul hoeft overigens beslist niet te betekenen dat geld vrijwel gratis is. Wanneer de rente vervolgens voor deflatie wordt gecorrigeerd kan de reële rente zodanig hoog zijn dat het voor beleggers interessant blijft in staatsleningen te blijven beleggen. Zie wederom Japan.
 
Senior Vermogensbeheerder




Stem / voeg toe:

nujij.nl ekudos msn-reporter  delecious.com digg google 

rss-feed
 


Gratis nieuwsbrief ontvangen? klik hier





INDICES     VALUTA
stijgers STIJGERS
AMG 6.28 5.61%
Fugro 48.62 4.09%
Brunel 32.87 3.71%
Imtech 20.33 3.51%
dalers DALERS
PostNL 2.58 -1.83%
Air France-K 3.45 -1.32%
USG 5.47 -1.19%
Wolters Kluw 12.07 -1.15%
Streaming koersen: AEX, AMX, AScX
Fundamentele analyse van de goudmarkt.
Spectaculaire tarievenverlaging bij LYNX.
Seminar 23 mei, Rotterdam
Fundamentele analyse van de goudmarkt met gastspreker Sander Boon. Meer »
Word een betere belegger!
Leer meer over Technische Analyse en handelssystemen op onze gratis seminars, schrijf u nu in! Meer »
spaarrente HOOGSTE SPAARRENTE
Spaarrekening   Max. Informatie
SNS Bank positief 4.75 %
NIBC Direct positief 4.30 %
SNS Bank positief 4.00 %
WestlandUtrecht positief 4.00 %
Reaal positief 4.00 %
Toon alle spaarrekeningen »
BELEGGINGSKANSEN
In de rubriek "Beleggingskansen" laat BeursGorilla een beleggingsprofessional aan het woord. Die vertelt u waar de beleggingskansen van dit moment liggen.
Ronald Doeswijk 8-5-2012
Ronald Doeswijk Ronald Doeswijk is hoofdstrateeg bij Robeco.
Als hoofdstrateeg is hij verantwoordelijk voor de economische visie en de visie van de vermogensbeheerder op de financiële markten.
Tjerk Smelt 14-12-2011
Tjerk Smelt Tjerk Smelt is oprichter van Helder Vermogensbeheer.
Daarnaast is hij senior vermogensbeheerder bij DCA-Vermogensbeheer, een vermogensbeheerder gericht op Agrarisch Nederland.
Meer Beleggingskansen >>
Actuele rente top 10   Rente Informatie
De Hypotheekshop positief 2.84 %
Woonlife positief 2.87 %
OHRA positief 3.15 %
AEGON positief 3.20 %
OBVION positief 3.40 %
Delta Lloyd positief 3.45 %
SNS Bank positief 3.45 %
Florius positief 3.50 %
Woonfonds positief 3.50 %
Reaal positief 3.55 %
naar hypotheekrente overzicht »
Actuele rente top 10   Rente Informatie
Freo positief 5.80 %
Directa.nl positief 5.80 %
Comfort Leningen positief 6.30 %
OHRA positief 6.30 %
SNS Bank positief 7.59 %  
ABN AMRO positief 8.40 %  
Regio Bank positief 8.50 %  
Rabobank positief 8.50 %  
ING Bank positief 8.60 %  
DHB Bank positief 8.90 %  
naar leenrente overzicht »
Actuele rente top 10   Rente Informatie
ABN Amro positief 5.00 %  
OHRA positief 4.00 %  
AEGON Bank positief 3.00 %  
SNS Bank positief 2.85 %
Bank of Scotland positief 2.80 %
WestlandUtrecht positief 2.80 %
MoneYou positief 2.75 %
MoneYou positief 2.75 %
Reaal positief 2.75 %
SNS Bank positief 2.75 %
naar spaarrente overzicht »