Volgens Martin Warmerdam van Koninklijk Horeca Nederland (KHN) zijn de economische gevolgen van het rookverbod in de horeca vanaf 1 juli moeilijk in te schatten. "Wij merken niet dat er meer cafés in de verkoop gaan. En of er minder gasten komen? Daar valt weinig zinnigs over te zeggen. We moeten het echt afwachten."
Voor de zogenaamde ‘natte sector’ (cafés en discotheken) verwacht KHN wel een daling van het aantal bezoekers. "In de landen om ons heen zag je na de invoering van het verbod een daling van het aantal bezoekers. Maar dat stabiliseerde na een aantal maanden weer." Voor restaurants verwacht de woordvoerder eigenlijk geen omzetdaling. "Het zou wel kunnen dat ze minder desserts en koffie verkopen, omdat rokers eerder vertrekken." In andere Europese landen zijn wel wat meer faillissementen, maar daar gaat het volgens KHN over het algemeen om slecht draaiende zaken.
Kosten De kosten voor horecaondernemers kunnen erg meevallen als zij er bijvoorbeeld voor kiezen om geen rokersruimte in te richten. "Met het weghalen van asbakken en het ophangen van posters ben je er al", aldus Warmerdam. Hij denkt dat veel ondernemers nog wachten met het inrichten van rokersruimtes. "In ieder geval tot na de zomer, nu is de nood nog niet zo hoog. Bovendien zien we in de buurlanden dat mensen het niet zo erg vinden om buiten een sigaret te roken."
Mogelijkheden "We proberen ondernemers ook te wijzen op mogelijkheden in plaats van onmogelijkheden. Er is ruimte voor nieuwe concepten, die bijvoorbeeld meer gericht zijn op eten dan op drinken. Het is ook een goed idee om mooie rookkamers in te richten waar bijvoorbeeld sigaren gerookt kunnen worden." KHN is ook erg benieuwd met welke ideeen de volgens hen creatieve horecaondernemers komen. "Je zou bijvoorbeeld ook kunnen denken aan een bar in het raam naar buiten."
Omzeilen Er zijn volgens Warmerdam weinig tot geen mogelijkheden om het rookverbod te omzeilen. "Dat is ook wel goed, want dan is er in ieder geval duidelijkheid." Zogenaamde rookcafés of –clubs behoren dan ook niet tot de mogelijkheden. "In ruimtes waar gerookt wordt, mag niet bediend worden. Je kunt denken aan zelfbediening, dat is ook een van de voorbeelden die wij geven. Wij zijn op dit moment aan het inventariseren met welke voorbeelden ondernemers komen."
Gemengde gevoelens KHN heeft zich inmiddels bij het rookverbod neergelegd. "Wij hadden het graag anders gezien door de keuze bij de ondernemers te laten. Want de horeca wil gastvrij zijn voor rokers en niet-rokers. Maar nu het verbod er is, zullen wij er alles aan doen om die wet zo soepel mogelijk in te voeren." Horecaondernemers hebben het verbod ook wel aan zien komen, volgens Warmerdam. "Over het algemeen zijn er gemengde gevoelens. Ze zien in dat het rookverbod past in de maatschappelijke context en de wens van gasten. Maar het is wel een ingrijpende maatregel." Het is afwachten wat het rookverbod doet met de omzet van de horeca, volgens Warmerdam.
Handhaving Als er toch gerookt wordt in de horeca komt de boete voor rekening van de ondernemer. "Wij vinden eigenlijk dat ook de roker beboet zou moeten worden. Hij overtreedt ten slotte de wet", vindt Warmerdam. Het is ook lastig om het rookverbod te handhaven voor ondernemers. "Ze kunnen de gast alleen aanspreken op zijn gedrag of hem wegsturen." De boetes bij overtredingen zijn flink: 300 euro bij een eerste overtreding waarna de boetes kunnen oplopen tot 2400 euro.
Joop van Vlerken
|