Achtergrond & Opinie
Cornelis van zutven
Commissie Barroso grootste uit EU-geschiedenis 10-10-2007
Met zevenentwintig leden voert de Portugees José Manuel Durão Barroso de grootste Europese Commissie aan uit de geschiedenis; door de toetreding van Bulgarije en Roemenië is de oorspronkelijke groep uitgebreid met leden uit die lidstaten; i...
Met zevenentwintig leden voert de Portugees José Manuel Durão Barroso de grootste Europese Commissie aan uit de geschiedenis; door de toetreding van Bulgarije en Roemenië is de oorspronkelijke groep uitgebreid met leden uit die lidstaten; ieder land vaardigt een commissielid af.

Hoewel Neelie Kroes een tamelijk prominent commissariaat bekleedt, behelst het werkveld van de commissie een groter aandachtsgebied. De ´Europese Commissie van de Europese Gemeenschappen´ wordt gevormd door een voorzitter (Barroso) en commissieleden die benoemd worden na goedkeuring door het Europees Parlement. Feitelijk is de commissie het uitvoerend orgaan van de Europese Unie (EU).

De samenstelling van de commissie, die vanuit Brussel opereert, is een politieke aangelegenheid, omdat sommige landen per sé een ander land niet op een bepaalde stoel willen zien. Hierdoor ontstaat een periode van voordracht, waar vanuit allerlei belangen mensen naar voren worden geschoven. Soms is het land dat een kandidaat voorstelt voor een andere lidstaat aanleiding om voor, of juist tegen de benoeming te stemmen; de verhoudingen binnen Europa worden in dergelijke periodes inzichtelijk. Zo werd Barroso aanvankelijk wel, maar zijn commissie niet door het (democratisch gekozen) Europees parlement geaccepteerd vanwege de twijfelachtige benadering van homo´s en vrouwen van de Italiaanse kandidaat Rocco Buttiglione. Nadat deze man was vervangen door een andere Italiaan, volgde alsnog de benoeming van de gehele commissie.

Vaak is het dus passen en meten en een hoop lobbywerk voordat een commissie van de grond komt. Traditioneel draagt de commissie de naam van de voorzitter; Barroso begin in 2004 en blijft in principe in functie tot en met 2009.

Takenpakket
De Europese Commissie is verantwoordelijk voor wetsvoorstellen die het voorlegt aan het Europees Parlement en de Raad van de Europese Unie. Daarnaast beheert de commissie het communautair beleid controleert het of het gemeenschapsrecht wordt nageleefd. Dat laatste gebeurt in samenwerking met het Europese Hof van Justitie. De commissie voert tevens namens de Europese Unie onderhandelingen ten aanzien van internationale handels- en samenwerkingsovereenkomsten. Uiteraard betreft het werkveld de gebieden waarover de lidstaten van de EU verdragen hebben gesloten: douane, vervoer, industrie, sociaal beleid, landbouw, milieu, energie, regionale ontwikkeling, humanitaire hulp, handelsbetrekkingen en ontwikkelingssamenwerking. Neelie Kroes beheert het Directoraat-generaal Mededinging.

Auteur: Cornelis van Zutven



Cornelis van Zutven



Stem / voeg toe:

nujij.nl ekudos msn-reporter  delecious.com digg google 

rss-feed
 


Gratis nieuwsbrief ontvangen? klik hier





INDICES     VALUTA
stijgers STIJGERS
Wolters Kluw 12.42 0.44%
Randstad 23.03 0.37%
Vopak 47.33 0.12%
     
dalers DALERS
PostNL 2.79 -3.99%
SNS Reaal 1.16 -3.82%
SBM Offshore 11.95 -3.71%
USG 5.60 -2.85%
Streaming koersen: AEX, AMX, AScX
Een frisse blik op uw beleggingen?
Brand New Day: Pensioen? Zelf doen!
Een frisse blik op uw beleggingen?
Juist nu is het van belang dat u niet vanuit de waan van de dag, maar vanuit de realiteit van de dag handelt. Meer »
Word een betere belegger!
Leer meer over Technische Analyse en handelssystemen op onze gratis seminars, schrijf u nu in! Meer »
spaarrente HOOGSTE SPAARRENTE
Spaarrekening   Max. Informatie
SNS Bank positief 4.75 %
NIBC Direct positief 4.50 %
SNS Bank positief 4.00 %
WestlandUtrecht positief 4.00 %
Reaal positief 4.00 %
Toon alle spaarrekeningen »
BELEGGINGSKANSEN
In de rubriek "Beleggingskansen" laat BeursGorilla een beleggingsprofessional aan het woord. Die vertelt u waar de beleggingskansen van dit moment liggen.
Ronald Doeswijk 8-5-2012
Ronald Doeswijk Ronald Doeswijk is hoofdstrateeg bij Robeco.
Als hoofdstrateeg is hij verantwoordelijk voor de economische visie en de visie van de vermogensbeheerder op de financiële markten.
Tjerk Smelt 14-12-2011
Tjerk Smelt Tjerk Smelt is oprichter van Helder Vermogensbeheer.
Daarnaast is hij senior vermogensbeheerder bij DCA-Vermogensbeheer, een vermogensbeheerder gericht op Agrarisch Nederland.
Meer Beleggingskansen >>
Actuele rente top 10   Rente Informatie
De Hypotheekshop positief 2.84 %
Woonlife positief 2.87 %
OHRA positief 3.15 %
AEGON positief 3.20 %
OBVION positief 3.40 %
Delta Lloyd positief 3.45 %
SNS Bank positief 3.45 %
Florius positief 3.50 %
Woonfonds positief 3.50 %
Reaal positief 3.55 %
naar hypotheekrente overzicht »
Actuele rente top 10   Rente Informatie
Freo positief 5.80 %
Directa.nl positief 5.80 %
Comfort Leningen positief 6.30 %
OHRA positief 6.30 %
SNS Bank positief 7.59 %  
ABN AMRO positief 8.40 %  
Regio Bank positief 8.50 %  
Rabobank positief 8.50 %  
ING Bank positief 8.60 %  
DHB Bank positief 8.90 %  
naar leenrente overzicht »
Actuele rente top 10   Rente Informatie
ABN Amro positief 5.00 %  
OHRA positief 4.00 %  
AEGON Bank positief 3.00 %  
SNS Bank positief 2.85 %
Bank of Scotland positief 2.80 %
WestlandUtrecht positief 2.80 %
MoneYou positief 2.75 %
MoneYou positief 2.75 %
Reaal positief 2.75 %
SNS Bank positief 2.75 %
naar spaarrente overzicht »