Boskalis en Air France-KLM hebben met ingang van vandaag de AEX betreden. Zij nemen de plaats in van Fortis en USG People. Het is afwachten of de nieuwkomers de negatieve trend op de AEX kunnen doorbreken. De AEX opende vandaag in ieder geval in de plus.
Boskalis
Boskalis werd in 1910 opgericht als baggeronderneming. In de jaren '20 startte het met de Zuiderzeewerken, een enorm project. In de jaren '30 groeide het relatief kleine baggerbedrijf uit tot een internationale onderneming. Tegenwoordig is het concern actief in zowel natte als droge infrastructuur en heeft het een wereldwijd netwerk verdeeld over vijftig landen in vijf continenten. De kernactiviteiten van Boskalis zijn de aanleg en het onderhoud van havens en waterwegen, de creatie van land in water en bescherming van kusten en oevers. Het aandeel Boskalis stond genoteerd op de Midkap. Bij opening van de beurs was het aandeel Boskalis 14,50 euro waard.
Air France-KLM
In 2004 zijn Air France en KLM een alliantie aangegaan waaruit de holding Air France-KLM is ontstaan. Onder de holding zijn de KLM-groep en Air France beide actief als netwerkmaatschappij. De twee luchtvaartmaatschappijen hebben hun eigen identiteit, handelsnaam en merk behouden. Air France-KLM is de grootste Europese luchtvaartmaatschappij en vervoert op jaarbasis ongeveer 75 miljoen passagiers. Het bedrijf beschikt over ruim 600 vliegtuigen waarmee ze wereldwijd naar 316 bestemmingen vliegen. Ruim 102.000 mensen zijn werkzaam bij het concern. Air France-KLM stond genoteerd op de lokale markt. Het aandeel Air France-KLM was bij opening van de AEX 7,16 euro waard.
Cijfers
De omzet van Air France-KLM over het boekjaar 2007/2008 bedroeg 24,1 miljard euro. Het afgelopen jaar is echter ook Air France-KLM hard getroffen door de kredietcrisis. Daarnaast moest bedrijf in het laatste kwartaal van 2008 wederom een fors bedrag afschrijven op brandstofopties. Het bedrijf leed in het laatste kwartaal van 2008 een netto verlies van 505 miljoen euro. De omzet bleef echter wel op niveau.
Monique Vernooij & Marielle van de Rijdt
|