De op twee na rijkste man ter wereld, Bill Gates, verlaat zijn bedrijf Microsoft. Hij is het lichtend voorbeeld van ‘The revenge of the nerds’. Al op jonge leeftijd was de ‘nerd’ veel met computers in de weer. Later verliet hij voortijdig het prestigieuze ‘Harvard’ om zijn eigen bedrijf Microsoft te beginnen. We weten allemaal hoe dat afgelopen is.
Gates bemoeit zich al sinds 2000 niet meer met de dagelijkse leiding van zijn bedrijf Microsoft. Onder zijn opvolger, Steve Ballmer, gaat het niet zo heel erg goed meer met het bedrijf. Het nieuwe besturingssysteem Vista is geen onverdeeld succes gebleken. Ook op andere gebieden verliest Microsoft terrein.
Zakenman Gates was al op jonge leeftijd geïnteresseerd in computers. Op zijn dertiende programmeerde hij een roostersysteem voor zijn toenmalige middelbare school. Hij verkocht het programma voor 4200 dollar. Hieruit bleek dat hij niet alleen een computergenie was, maar ook zakelijk inzicht had. Toch lag zijn passie vooral bij programmeren.
Programmeur Dat bleek in 2000 toen hij zijn functie als directeur van het softwarebedrijf neerlegde. Gates verklaarde zich weer te willen gaan richten op zijn aanvankelijke passies: programmeren en software ontwikkelen. Daarnaast wilde hij zich gaan richten op de uitdagingen van het mobiele internettijdperk.
Internet Op gebied van internet heeft Microsoft de boot gemist. Bedrijven als Google komen met steeds meer online toepassingen die de software van Microsoft overbodig maken. Er zijn dan ook veel mensen die zeggen dat Gates niet goed geanticipeerd heeft op het internettijdperk.
Kritiek Aan critici heeft Gates geen gebrek. Veel mensen zien Microsoft als een monopolist die de IT-wereld overheerst. Het besturingssysteem Windows heeft inderdaad weinig concurrenten buiten het veel kleinere Apple. De basis voor Windows werd gelegd in 1980, toen Gates samen met zijn jeugdvriend Paul Allen MS-DOS schreef. Dit systeem werd toegepast in de nieuwe personal computer van IBM.
Fortuin Door een meesterzet verkreeg Microsoft de licentie van het nieuwe besturingssysteem MS-DOS. Er ontstond een grote vraag van computerbedrijven die het besturingssysteem wilden gebruiken. Zo vergaarden Gates en Allen hun eerste fortuin.
Filantroop Naast computergenie en zakenman staat Gates ook bekend als filantroop. Samen met zijn vrouw Melinda beheert hij de Bill & Melinda Gates Foundation, een grote liefdadigheidsinstelling. Deze stichting geeft onder geld voor studiebeurzen voor minderheidsgroepen, aidspreventie en andere ziekten in de derde wereld.
Joop van Vlerken
|