Achtergrond & Opinie
Martin plooi
Beurzen onder druk door inflatie 17-12-2007
De renteverlaging in de Verenigde Staten van 0,25% was niet genoeg. Ondanks dat 80% van de analisten dit percentage had voorspeld was er toch een voorschot genomen op een grotere verlaging.
De renteverlaging in de Verenigde Staten van 0,25% was niet genoeg. Ondanks dat 80% van de analisten dit percentage had voorspeld was er toch een voorschot genomen op een grotere verlaging.

Ook het plan van de FED om in een gezamenlijke actie van centrale banken een pot (het U.S. subprime support fund) te vormen waaruit banken kunnen lenen werd niet goed ontvangen. De reactie van de markt was vergelijkbaar met de reactie in augustus toen centrale banken leningen ter beschikking stelden aan in nood verkerende banken: als een dergelijke actie nodig is dan moet de crisis wel heel erg zijn. Na een positieve ontvangst op woensdag, daalden de koersen op donderdag en vrijdag.

Ook vond menig analist de actie verwarrend. Waarom niet direct de rente met 0,5% verlaagd en het support fund achterwege gelaten? Dan zouden huizeneigenaren die de hypotheek binnenkort moeten vastzetten direct geconfronteerd worden met een lagere rente.

Afgelopen vrijdag viel ook het consumenteninflatiecijfer in de VS tegen. Met 0,8% was het hoger dan voorspeld. Vooral door de hoge prijzen voor energie en voedsel nam de inflatie toe. In Europa is de inflatie inmiddels opgelopen tot 3,1%, vooral veroorzaakt door Duitsland. De hoge inflatie maakt het voor de centrale banken steeds moeilijker om de rente verlagen om recessie te voorkomen.

China ook lager
De beurs van Hong Kong is inmiddels al 4 dagen lager gesloten. De kredietcrisis werkt ook daar door. De munt en rente zijn gekoppeld aan de Amerikaanse rente. Ook hier was blijkbaar gehoopt op een grotere rentedaling. Vooral vastgoedbedrijven moeten het ontgelden. Bij een renteverlaging profiteren zij het meest. Na het flink oplopen van de koers van deze bedrijven voorafgaand aan de rentestap van de FED, soms wel met 20%, werd nu massaal winstgenomen.

Japan ook onder druk
Japanse banken stonden ook onder druk. Enkele waren benaderd om voor 5 miljard deel te nemen in het U.S. subprime support fund. De onzekerheid of ze hier op ingaan veroorzaakte maandag grote druk op deze sector, vandaar de dalende koersen.

Zakenbanken komen met cijfers
Deze week komen zowel Goldman Sachs, Morgan Stanley als Bear Stearns met kwartaalcijfers. De markt is zeer benieuwd naar de cijfers en zal tot dan afwachtend reageren.

Goldman Sachs liet overigens vorige week al weten juist geprofiteerd te hebben van de kredietcrisis. Daardoor konden verliezen vanwege de kredietcrisis worden gecompenseerd.

Niet alles is negatief
Hoewel de rentestap de markt tegenviel zijn de economische factoren niet slecht. In de VS nam de industriële productie juist toe met 0,3% in november, tegen een daling van 0,7% in oktober. Ook de werkgelegenheid bleef op peil.

Het is duidelijk dat de markten de tegenvallende rentestap en de inflatiecijfers aan het verwerken zijn. Hoeveel koersdaling nodig is om dat te doen is onduidelijk. Een positief einde van 2007, laat staan een eindejaarsrally zit er helaas niet meer in.

Auteur: Martin Plooi
Directeur Easyinvest.nl



Martin Plooi



Stem / voeg toe:

nujij.nl ekudos msn-reporter  delecious.com digg google 

rss-feed
 


Gratis nieuwsbrief ontvangen? klik hier





INDICES     VALUTA
stijgers STIJGERS
Wolters Kluw 12.44 0.65%
Logica 0.86 0.23%
Randstad 22.99 0.22%
     
dalers DALERS
SNS Reaal 1.16 -3.90%
PostNL 2.79 -3.89%
SBM Offshore 12.03 -3.06%
USG 5.60 -2.86%
Streaming koersen: AEX, AMX, AScX
Brand New Day: Pensioen? Zelf doen!
Spectaculaire tarievenverlaging bij LYNX.
Spectaculaire tarievenverlaging bij LYNX.
Aandelentarieven nú met 36% verlaagd. Aandeelorders tot € 6.000,- nu slechts € 6,-. Meer »
Word een betere belegger!
Leer meer over Technische Analyse en handelssystemen op onze gratis seminars, schrijf u nu in! Meer »
spaarrente HOOGSTE SPAARRENTE
Spaarrekening   Max. Informatie
SNS Bank positief 4.75 %
NIBC Direct positief 4.50 %
SNS Bank positief 4.00 %
WestlandUtrecht positief 4.00 %
Reaal positief 4.00 %
Toon alle spaarrekeningen »
BELEGGINGSKANSEN
In de rubriek "Beleggingskansen" laat BeursGorilla een beleggingsprofessional aan het woord. Die vertelt u waar de beleggingskansen van dit moment liggen.
Ronald Doeswijk 8-5-2012
Ronald Doeswijk Ronald Doeswijk is hoofdstrateeg bij Robeco.
Als hoofdstrateeg is hij verantwoordelijk voor de economische visie en de visie van de vermogensbeheerder op de financiƫle markten.
Tjerk Smelt 14-12-2011
Tjerk Smelt Tjerk Smelt is oprichter van Helder Vermogensbeheer.
Daarnaast is hij senior vermogensbeheerder bij DCA-Vermogensbeheer, een vermogensbeheerder gericht op Agrarisch Nederland.
Meer Beleggingskansen >>
BEURSGORILLA NIEUWSBRIEF
Altijd op de hoogte zijn? Selecteer dan nu welke
gratis nieuwsbrieven u wilt ontvangen en meld u aan!
BeursGorilla Daily
BeursGorilla Week Bulletin
BeursGorilla Weekagenda
BeursGorilla Koopadviezen
BeursGorilla Dossier
Naam
E-mail