De kwestie: Wim Zwanenburg
Zwanenburg kwestie
Wim Zwanenburg is beleggingsstrateeg bij Stroeve & Lemberger Vermogensbeheer N.V.
23-1-2012

De kwestie: "Beursgang Facebook, hoogtepunt van 2012?"
Met deze stelling ben ik het (on)eens.

In de eerste helft van 2011 zag het nieuws voor de sociale media er met spannende beursintroducties, waaronder die van LinkedIn, er nog zeer zonnig uit. De verwachtingen en ramingen van de beurwaarde van nieuwe internetaandelen op private handelsnetwerken zoals SecondMarket.com liepen hoog op. IPO's zoals Pandora, LinkedIn en Groupon werden door beleggers aanvankelijk toegejuicht, maar vrijwel alle commentatoren wezen op de torenhoge waarderingen en de griezelige gelijkenis met dot-com-rampen van 10 jaar geleden. Geen gebrek aan waarschuwingen voor volgende hype. Uiteindelijk liep 2011 uit op een desillusie: met de 23 internet- en sociale mediabeursintroducties werd vorig jaar een gemiddeld rendement behaald van -18%.

Terugkijkend op de beursintroducties zien we steeds een terugkerend handelspatroon: na een forse dagwinst tijdens de eerste handel staken de grootaandeelhouders en de banken die de emissie garandeerden de winst in hun zak en daalden de koersen terug naar beurswaarden beneden de introductieprijs. LinkedIn was de enige beursintroductie die zijn glans wist te behouden, niet toevallig ook het enige winstgevende bedrijf van de reeks beursintroducties. Maar ook LinkedIn staat nu met een koers van 73,60 dollar 50 dollar lager dan de hoogste notering van het afgelopen jaar. Degene die dachten dat LinkedIn wel eventjes de volgende Google zou worden raakten ontgoocheld. De teleurstellende beursgang van Groupon in november was opnieuw een bitter medicijn. Dit aandeel halveerde voor het eind van de maand, maar het aandeel liet in december nog wel enig herstel zien. De introductie van Zynga medio december leek helemaal op een totale mislukking uit te draaien; binnen enkele uren daalde de koers onder de introductiekoers.

Bij veel social media –bedrijven is het verdienmodel, laat staan het pad naar winstgevendheid nog onduidelijk, al boeken velen een forse omzetgroei en behalen sommigen wel degelijk winst. De wereldwijde economische groeivertraging speelt deze ondernemingen ook duidelijk parten. De tegenvallende kwartaalresultaten van Google, dat ook nog steeds voornamelijk van advertentie-inkomsten afhankelijk is, zijn een teken aan de wand ondanks de doorslaande successen van de Android-mobieltjes. Na publicatie daalde de koers van Google op vrijdag 20 januari met meer dan 8 procent.

Sceptische commentatoren menen dat de tweede internetzeepbel al uiteengespat is. Medio januari 2012 zijn er inderdaad al enkele beursintroducties afgeblazen, maar de internationale zakenbanken verwachten dat we dit jaar toch nog zo’n 200 beursintroducties zullen zien, waaronder Facebook. Deze beursgang zal wellicht plaatsvinden in het tweede kwartaal. Deze IPO zal zonder meer veel publiciteit trekken, want het smoelenboek van Facebook-oprichter Mark Zuckerberg kent inmiddels meer dan van 850 miljoen gezichten. De adressen van deze leden zouden volgens speculanten en durfkapitalisten wel eens meer dan 100 miljard dollar waard kunnen zijn, als met de IPO voor 10 miljard dollar aan nieuw kapitaal wordt opgehaald. In dat geval is Facebook de grootste beursgang ooit, en het zal daarmee in een klap de beurswaarde van McDonald’s overtreffen!

Volgens sommige geruchten heeft Facebook vorig jaar een omzet geboekt van ergens tussen de 3 en 4,25 miljard dollar en heeft het de winst zien verdubbelen. Met waarderingen van meer dan 25 keer de omzet, dus niet de winst (!), zullen de beleggers van het eerste uur zonder meer spectaculaire winsten opstrijken. De banken uit het emissiesyndicaat zullen zeer waarschijnlijk geen gezichtsverlies willen lijden, en zij zullen daarom de koers van Facebook zeker de eerste tijd willen steunen om hun plaats in het emissiesyndicaat van de overige 199 herplaatsingen en beursintroducties veilig te stellen. En Goldman Sachs zal ook een voorname plaats in het emissiesyndicaat opeisen. Naar verluidt investeerde deze zakenbank zelf al meer 450 miljoen dollar in Facebook. Dat schept kansen voor beleggers die alsnog een graantje mee willen pikken. Maar zeer riskant is dat wel en het laaghangende fruit is al geplukt.

We mogen echter niet vergeten dat Facebook nog steeds een groot groeipotentieel heeft. Tussen juli 2010 en juli 2011 nam het aantal leden met 250 miljoen leden toe, een toename van 50 procent en dat voor een onderneming die zo’n 8 jaar oud is. Met de groei van het aantal unieke maandelijkse gebruikers zit Facebook Google dicht op de hielen, en het zal de zoekmachinegigant waarschijnlijk nog voor de beursintroductie hebben ingehaald. Facebook behaalt het merendeel van de omzet via advertenties, maar het heeft een brede basis. Zo zijn er inmiddels meer dan 7 miljoen apps en websites geïntegreerd in Facebook en voor veel van deze apps en games wordt er betaald. Facebook groeit ook zeer sterk in de opkomende markten zoals India en Brazilië. De maatschappelijke betekenis van social media, dus ook van Facebook en Twitter, kan moeilijk ontkend worden. Maar met bijvoorbeeld Google+ heeft de onderneming wel forse concurrentie te duchten, al blijft Facebook voorlopig wel de onbetwiste dominante speler in de sterk groeiende mondiale sociale media trend.

Wim Zwanenburg

Stroeve & Lemberger Vermogensbeheer N.V.

Wim Zwanenburg is beleggingsstrateeg bij Stroeve & Lemberger Vermogensbeheer N.V.. De beloning van Zwanenburg staat direct noch indirect in relatie tot de aanbevelingen in deze publicatie. Deze publicatie is niet bedoeld als (individueel) beleggingsadvies noch als een uitnodiging of een aanbod effecten of andere financiële instrumenten te kopen of te verkopen. De besproken aandelen kunnen voorkomen in de portefeuilles van cliënten van Stroeve & Lemberger Vermogensbeheer N.V.. Een ieder die informatie uit deze publicatie ten grondslag legt aan aan- en verkooptransacties in financiële instrumenten, doet dat op eigen risico. Klik hier voor de uitgebreide disclaimer.




Het BeursGorillapanel over: "Beursgang Facebook, hoogtepunt van 2012?"
 
Martine Hafkamp
Beursgang Facebook, hoogtepunt van 2012? Martine Hafkamp is algemeen directeur en eigenaar van Fintessa Vermogensbeheer. Gezond verstand en onafhankelijkheid worden vertaald in een heldere visie en weloverwogen beleggingsbeslissingen
lees meer >>
Peter Cordes
Beursgang Facebook, hoogtepunt van 2012? Peter Cordes (1969) heeft een ruime ervaring met het beleggingsvak. Hij begon zijn carrière als analist en werkt momenteel als vermogensbeheerder bij Bustelberg Effectenkantoor.
lees meer >>
John Beijer
Beursgang Facebook, hoogtepunt van 2012? John Beijer is sinds 1996 werkzaam als beursanalist bij Beursfoon. John Beijer is sinds 1994 actief op beurs.
lees meer >>

Stem / voeg toe:

nujij.nl ekudos msn-reporter  delecious.com digg google 

rss-feed
 


Gratis nieuwsbrief ontvangen? klik hier





INDICES     VALUTA
stijgers STIJGERS
Logica 0.87 0.93%
Randstad 23.07 0.54%
Wolters Kluw 12.43 0.53%
Vopak 47.35 0.16%
dalers DALERS
PostNL 2.80 -3.58%
SBM Offshore 12.08 -2.66%
SNS Reaal 1.17 -2.49%
TNT Express 8.80 -2.11%
Streaming koersen: AEX, AMX, AScX
Fundamentele analyse van de goudmarkt.
Spectaculaire tarievenverlaging bij LYNX.
Word een betere belegger!
Leer meer over Technische Analyse en handelssystemen op onze gratis seminars, schrijf u nu in! Meer »
Investeer nú in film!
Beleg € 12.500,- in film met 220% aftrek en mogelijk meer dan 50% rendement. Meer »
spaarrente HOOGSTE SPAARRENTE
Spaarrekening   Max. Informatie
SNS Bank positief 4.75 %
NIBC Direct positief 4.50 %
SNS Bank positief 4.00 %
WestlandUtrecht positief 4.00 %
Reaal positief 4.00 %
Toon alle spaarrekeningen »
BELEGGINGSKANSEN
In de rubriek "Beleggingskansen" laat BeursGorilla een beleggingsprofessional aan het woord. Die vertelt u waar de beleggingskansen van dit moment liggen.
Ronald Doeswijk 8-5-2012
Ronald Doeswijk Ronald Doeswijk is hoofdstrateeg bij Robeco.
Als hoofdstrateeg is hij verantwoordelijk voor de economische visie en de visie van de vermogensbeheerder op de financiële markten.
Tjerk Smelt 14-12-2011
Tjerk Smelt Tjerk Smelt is oprichter van Helder Vermogensbeheer.
Daarnaast is hij senior vermogensbeheerder bij DCA-Vermogensbeheer, een vermogensbeheerder gericht op Agrarisch Nederland.
Meer Beleggingskansen >>
Actuele rente top 10   Rente Informatie
De Hypotheekshop positief 2.84 %
Woonlife positief 2.87 %
OHRA positief 3.15 %
AEGON positief 3.20 %
OBVION positief 3.40 %
Delta Lloyd positief 3.45 %
SNS Bank positief 3.45 %
Florius positief 3.50 %
Woonfonds positief 3.50 %
Reaal positief 3.55 %
naar hypotheekrente overzicht »
Actuele rente top 10   Rente Informatie
Freo positief 5.80 %
Directa.nl positief 5.80 %
Comfort Leningen positief 6.30 %
OHRA positief 6.30 %
SNS Bank positief 7.59 %  
ABN AMRO positief 8.40 %  
Regio Bank positief 8.50 %  
Rabobank positief 8.50 %  
ING Bank positief 8.60 %  
DHB Bank positief 8.90 %  
naar leenrente overzicht »
Actuele rente top 10   Rente Informatie
ABN Amro positief 5.00 %  
OHRA positief 4.00 %  
AEGON Bank positief 3.00 %  
SNS Bank positief 2.85 %
Bank of Scotland positief 2.80 %
WestlandUtrecht positief 2.80 %
MoneYou positief 2.75 %
MoneYou positief 2.75 %
Reaal positief 2.75 %
SNS Bank positief 2.75 %
naar spaarrente overzicht »