Nieuws Artikelen
Martin plooi
Banken minder aantrekkelijk 22-10-2010
Positieve resultaten van banken in maart 2009 vormden de aanleiding voor een aandelenrally die meer dan een jaar zou voortduren. Maar de outperformance van banken is verdwenen.
Sinds april van dit jaar laten banken hetzelfde zijdelings koersverloop zien als de gehele aandelenbeurs. Een aantal grote banken zoals Citigroup, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Wells Fargo en Bank of America kwam deze week met resultaten. De resultaten waren zeer wisselend.
 
Minder reserveringen voor slechte leningen
Citigroup boekte een winst van $2,15 miljard in het tweede kwartaal na een verlies van $3,24 miljard in hetzelfde kwartaal vorig jaar. Zonder eenmalige lasten verdiende Bank of America $3,1 miljard. Er was echter een eenmalige last van $10 miljard vanwege nieuwe wettelijke eisen aan de regels voor de berekening van rente voor creditcards. De winst van Wells Fargo steeg in het derde kwartaal 19% tot $3,15 miljard.
 
Positief punt was dat de reserveringen voor slechte leningen flink naar beneden gingen. Bij Citigroup viel er daarom $2 miljard vrij, bij Bank of America $6 miljard, bij Wells Fargo $2,6 miljard.
 
Minder omzet bij zakenbanken
De zakenbanken deden het minder goed. De winst stond onder druk door een lagere omzet in effectentransacties vanwege de angst van beleggers voor een dubbele dip van de economie en de Europese schuldencrisis. Zakenbank Goldman Sachs had het meest te lijden van de terughoudendheid bij beleggers en zag de omzet met 30% dalen. De winst daalde navenant tot $1,9 miljard. Concurrent Morgan Stanley zag de omzet met 20% dalen en boekte een verlies van $91 miljoen, door een flink aantal eenmalige lasten.
 
Nieuwe beschuldigingen
De cijfers van de banken werden overvleugeld door verhalen in de media over de slechte administratieve afhandeling van huisuitzettingen. De beschuldiging was dat de beoordeling niet door deskundig personeel werd uitgevoerd, er geen bekendheid was met de individuele gevallen, en er werden geen alternatieven geboden voor een betalingsregeling. Kortom, de huisuitzettingen werden massaal als hamerstuk afgehandeld. Onderzoek naar de werkwijze van service-bureaus werd aangekondigd en Bank of America, JPMorgan en GMAC stopten de huisuitzettingen in een aantal staten.
 
Hypotheekobligaties
Ook ontstond onrust over een actie van beleggers, waaronder Pimco en de New York Fed, om verliezen op hypotheekobligaties van 2008 en de jaren daarvoor te verhalen. Op het hoogtepunt van de vastgoedmarkt in de VS werden hypotheken als zoete broodjes verkocht zonder onderzoek naar de financiële geschiktheid van de kopers.
 
Beleggers werden op het verkeerde been gezet. Beleggers schreven een brief aan Bank of America en Bank of New York Mellon en andere banken over de slechte gang van zaken bij Countrywide, een servicebureau dat de hypotheken verstrekte. Ze verzochten 115 hypotheek-securisaties opnieuw te beoordelen. Dat zou in feite neerkomen op het herwaarderen van de hypotheken tegen een veel lagere waarde, waardoor de beleggers schadeloos zouden worden gesteld en de banken verliezen zouden kunnen lijden tot $105 miljard.
 
Geen outperformance bankensector
Aandelen van banken daalden sterk sinds 12 oktober. Bank of America daalde 15%. BoNY Mellon 4%, JPMorgan 5,5%, Citigroup 3,5%. Tussentijds waren de dalingen soms veel groter. Goldman Sachs kon zich aan de daling onttrekken en steeg 3,2% sinds 12 oktober. De koers van Wells en Fargo bleef gelijk. 
 
Beleggingsfondsen in financials, zoals ING Financials Fonds en Fidelity Financial Sevices Fund daalden 3% de laatste maand. In Nederland was er weinig te merken van de onrust. ING steeg in een maand 1,8%, SNS Reaal daalde 1,5% en Aegon steeg 3,5%.
 
De aandelen van banken volgen inmiddels de aandelenmarkten. Sinds april is er geen koerswinst meer geboekt. De euforie over de winst is verdwenen. Deze week bleek weer eens dat banken nog steeds te maken hebben met de naweeën van de crisis uit 2008. Ook de Nederlandse banken hebben daar mee te maken. ING loopt nog steeds kans op een boete van de EU vanwege vermeende staatshulp. SNS Reaal heeft te maken met een slechte vastgoedportefeuille in de VS. Dat maakt de bankensector kwetsbaar. Een outperformance van de sector zit er voorlopig niet meer in.
 
Martin Plooi




Stem / voeg toe:

nujij.nl ekudos msn-reporter  delecious.com digg google 

rss-feed
 


Gratis nieuwsbrief ontvangen? klik hier





INDICES     VALUTA
stijgers STIJGERS
Unit 4 19.79 0.10%
Randstad 22.96 0.07%
     
     
dalers DALERS
Aperam 9.60 -2.85%
SBM Offshore 12.06 -2.82%
Wessanen 1.97 -2.23%
ArcelorMitta 11.38 -2.07%
Streaming koersen: AEX, AMX, AScX
Brand New Day: Pensioen? Zelf doen!
meer dan 50%* rendement met film !
Investeer nú in de nieuwe oorlogsfilm (Jan Smit)!
Beleg € 12.500,- in film met 220% aftrek en mogelijk meer dan 28%* rendement verwacht bij IB 52%. Meer »
Word een betere belegger!
Leer meer over Technische Analyse en handelssystemen op onze gratis seminars, schrijf u nu in! Meer »
spaarrente HOOGSTE SPAARRENTE
Spaarrekening   Max. Informatie
SNS Bank positief 4.75 %
NIBC Direct positief 4.50 %
SNS Bank positief 4.00 %
WestlandUtrecht positief 4.00 %
Reaal positief 4.00 %
Toon alle spaarrekeningen »
BELEGGINGSKANSEN
In de rubriek "Beleggingskansen" laat BeursGorilla een beleggingsprofessional aan het woord. Die vertelt u waar de beleggingskansen van dit moment liggen.
Ronald Doeswijk 8-5-2012
Ronald Doeswijk Ronald Doeswijk is hoofdstrateeg bij Robeco.
Als hoofdstrateeg is hij verantwoordelijk voor de economische visie en de visie van de vermogensbeheerder op de financiële markten.
Tjerk Smelt 14-12-2011
Tjerk Smelt Tjerk Smelt is oprichter van Helder Vermogensbeheer.
Daarnaast is hij senior vermogensbeheerder bij DCA-Vermogensbeheer, een vermogensbeheerder gericht op Agrarisch Nederland.
Meer Beleggingskansen >>
BEURSGORILLA NIEUWSBRIEF
Altijd op de hoogte zijn? Selecteer dan nu welke
gratis nieuwsbrieven u wilt ontvangen en meld u aan!
BeursGorilla Daily
BeursGorilla Week Bulletin
BeursGorilla Weekagenda
BeursGorilla Koopadviezen
BeursGorilla Dossier
Naam
E-mail