Nieuws Artikelen
Cornelis van zutven
Axel Botte (strategist AXA): "Markt zoekt teveel naar veiligheid" 20-8-2007
De beurswereld leefde afgelopen weken in onzekerheid, zeker toen op donderdag bijna alle koersen wereldwijd in het rood doken. BeursGorilla vroeg een aantal experts de problematiek rondom de Amerikaanse hypotheekmarktcrisis en de gevolgen d...
De beurswereld leefde afgelopen weken in onzekerheid, zeker toen op donderdag bijna alle koersen wereldwijd in het rood doken. BeursGorilla vroeg een aantal experts de problematiek rondom de Amerikaanse hypotheekmarktcrisis en de gevolgen daarvan te duiden. Vandaag aandacht voor de zienswijze van Axel Botte, strategist van AXA Investment Managers.

"De subprime-problematiek speelde al een tijdje", aldus Botte op de vraag of hij de recente ontwikkelingen had voorzien. "Sommige subprime hypotheken zijn verstrekt door banken of instellingen die zeer risicovol er vanuit zijn gegaan dat de huizenprijzen zouden blijven stijgen. Door de stijgende rente was het weinig verrassend dat het aantal mensen dat aan de hypothecaire verplichtingen niet kan voldoen, steeg. Niettemin was de volledige opdroging van liquiditeit in diverse kredietmarkten een verrassing voor de beurswereld. Door een gebrek aan middelen op de meeste markten werd het laatste beetje liquiditeit uit de markt geperst. Zo vervoegden bedrijven zich bij banken en steeg de vraag naar financiële ondersteuning voor de korte termijn. Dat had weer een stijging tot de rentetarieven tot gevolg, hetgeen resulteerde in paniek omdat het probleem systematisch leek te worden. Bovendien verkochten veel investeerders aandelen ten einde liquiditeit in handen te krijgen. Samengevat komt het er op neer, dat de mate waarin naar liquiditeit werd gezocht, sterker uitviel dan verwacht zoals ook de verkoop van aandelen verder ging dan gebruikelijk is."

Goed werk centrale banken
Volgens Botte verdienen de centrale banken lof voor hun inzet tijdens de crisis: "De centrale banken hebben goed werk geleverd door liquiditeit beschikbaar te maken op de momenten dat het 't meest nodig was. Binnen enkele uren nadat de rente op de geldmarkt scherp steeg, sprongen centrale banken met grote bedragen wereldwijd bij om een 'credit crunch' te voorkomen. Hierdoor daalden de rentetarieven tot een niveau dat de centrale banken nastreven." Dat het donderdag toch tot een dramatische beursdag kwam, wijt Botte niet aan de centrale banken: "De reactie van de aandelenbeurzen en kredietmarkten viel bijzonder tegen, maar dat is niet te wijten aan de acties van de centrale banken. Beleggers op zoek naar veiligheid en liquiditeit waren verantwoordelijk voor de verkoop van aandelen in riskante markten."

Verwachtingen
Volgens de AXA-analist is het einde van de problematiek aanstaande, hoewel de markt nog een tijd onder druk zal staan: "Wij verwachten inderdaad een herstel op de beurzen, maar de komende periode zullen markten kwetsbaar blijven voor slechte tijdingen. De markt is momenteel vooral gefocust op het vinden van veiligheid. Niettemin blijft de wereldwijde economische groei erg sterk en de waarderingen van de aandelenmarkten zijn aanzienlijk gedaald door de lagere koersen én de stijging van bedrijfswinsten. Daarnaast lijken investment grades eveneens voordelig daar de bedrijfsbalansen relatief laag staan. Wij adviseren dan ook voorzichtigheid te betrachten, maar als het liquiditeitsprobleem is verholpen, ontstaan kansen."

Auteur: Cornelis van Zutven


Verwant:

Een donkerrode donderdag in perspectief
Dossier hypotheekcrisis


Cornelis van Zutven



Stem / voeg toe:

nujij.nl ekudos msn-reporter  delecious.com digg google 

rss-feed
 


Gratis nieuwsbrief ontvangen? klik hier





INDICES     VALUTA
stijgers STIJGERS
Randstad 23.08 0.61%
Logica 0.86 0.23%
Arcadis 16.66 0.15%
Air France-K 3.57 0.14%
dalers DALERS
SBM Offshore 12.09 -2.54%
Aperam 9.69 -1.96%
BAM 2.26 -1.96%
Heijmans 5.77 -1.90%
Streaming koersen: AEX, AMX, AScX
Een frisse blik op uw beleggingen?
Spectaculaire tarievenverlaging bij LYNX.
Spectaculaire tarievenverlaging bij LYNX.
Aandelentarieven nú met 36% verlaagd. Aandeelorders tot € 6.000,- nu slechts € 6,-. Meer »
Rendement tot 12,9%
Beleg in 1e klas winkels in Nederland met 1e hypotheek- recht! Langjarig verhuurd (aan Hema, Bijenkorf en V&D). Meer »
spaarrente HOOGSTE SPAARRENTE
Spaarrekening   Max. Informatie
SNS Bank positief 4.75 %
NIBC Direct positief 4.50 %
SNS Bank positief 4.00 %
WestlandUtrecht positief 4.00 %
Reaal positief 4.00 %
Toon alle spaarrekeningen »
BELEGGINGSKANSEN
In de rubriek "Beleggingskansen" laat BeursGorilla een beleggingsprofessional aan het woord. Die vertelt u waar de beleggingskansen van dit moment liggen.
Ronald Doeswijk 8-5-2012
Ronald Doeswijk Ronald Doeswijk is hoofdstrateeg bij Robeco.
Als hoofdstrateeg is hij verantwoordelijk voor de economische visie en de visie van de vermogensbeheerder op de financiƫle markten.
Tjerk Smelt 14-12-2011
Tjerk Smelt Tjerk Smelt is oprichter van Helder Vermogensbeheer.
Daarnaast is hij senior vermogensbeheerder bij DCA-Vermogensbeheer, een vermogensbeheerder gericht op Agrarisch Nederland.
Meer Beleggingskansen >>
BEURSGORILLA NIEUWSBRIEF
Altijd op de hoogte zijn? Selecteer dan nu welke
gratis nieuwsbrieven u wilt ontvangen en meld u aan!
BeursGorilla Daily
BeursGorilla Week Bulletin
BeursGorilla Weekagenda
BeursGorilla Koopadviezen
BeursGorilla Dossier
Naam
E-mail